Kalendarium Twój e-PIT

0
2112
Kalendarium Twój e-PIT

Twój e-PIT jest usługą zupełnie nową, zapowiadaną przez Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu. Ma ruszyć, dla deklaracji podatkowych już za ten (2018) rok, od stycznia 2019 roku. Dostępny będzie na Portalu Podatkowym Ministerstwa oraz w najlepszych programach do wypełniania e-deklaracji, z których korzystają podatnicy. Zgodnie z komunikatami, już dwa kliknięcia mają pozwolić podatnikowi na prawidłowe rozliczenie z fiskusem. Poniżej przedstawiamy więc zapowiadane kalendarium dla Twój e-PIT.

1 stycznia 2019

W tym dniu, według zapowiedzi, będzie uruchomiony zostanie system Twój e-PIT, przygotowany dzięki procesowi cyfryzacji Krajowej Administracji Skarbowej. W praktyce, nie będzie jednak jeszcze dostępny dla podatników.

15 lutego 2019

Od tego dnia, na Portalu Podatkowym podatnicy po zalogowaniu będą mogli zobaczyć swoją wypełnioną deklarację podatkową. W praktyce, stanowi to moment umożliwienia korzystania z nowej usługi Twój e-PIT. Na początku dostępne będą tylko deklaracje PIT-37 i PIT-38. Dostawcy rekomendowanych programów do wypełniania e-deklaracji zapewniają, że jeszcze tego samego dnia udostępnią swoim użytkownikom możliwość skorzystania z Twój e-PIT, bezpośrednio w ich programach.

Od 15 lutego podatnicy będą mogli więc sprawdzić, uzupełnić oraz zaakceptować swój e-PIT. Podatnicy mają również możliwość zrezygnowania z tej formy rozliczenia deklaracji przygotowanej przez KAS i rozliczyć się samodzielnie.

30 kwietnia 2019

Od 15 lutego 2019 roku do 20 kwietnia 2019 roku podatnicy mają czas na modyfikację, odrzucenie lub akceptację swojej deklaracji zapewnianej przez usługę Twój e-PIT, przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową. To jest też czas na możliwe uzupełnienie danych wybranej przez podatnika Organizacji Pożytku Publicznego, na rzecz której chciałby przekazać swój 1 % podatku.

Nowością staje się tak zwane rozwiązanie „nie robić nic”. Jeżeli podatnik, któremu udostępniono na Portalu Podatkowym wypełnione zeznanie podatkowe (przez Krajową Administrację Podatkową) nie zrobi nic, w takim przypadku 30 kwietnia 2019 roku urząd rozliczy podatnika automatycznie, na podstawie przygotowanego dokumentu e-PITy.

Podsumowanie i rekomendacje

Należy pamiętać, że Twój e-PIT ma ułatwić pracę podatników, jednak w żadnym wypadku nie zwalnia ich z konieczności analizy swojej indywidualnej sytuacji podatkowej oraz ciążących na nich obowiązków prawno-podatkowych. Przede wszystkim, rekomendowanym jest uważanie na korzystanie z opcji „nie robić nic”. Deklaracja Twój e-PIT została przewidziana dla konkretnego kręgu podmiotów – np. dla podatników rozliczających się tylko na PIT-37 i PIT-38. Z tego powodu nie każdy będzie mógł zrezygnować z przygotowania swoich rocznych zeznań podatkowych, licząc na to, że zrobi to za niego KAS.

W każdym wypadku warto również pamiętać, że organy pracują na informacjach, które są im przekazywane przez inne podmioty – pracodawców, ZUS itp., toteż jeżeli te dokumenty źródłowe byłyby niekompletne lub nieprawidłowe, w deklaracji podatkowej może czegoś zabraknąć. Dlatego też rekomendowanym rozwiązaniem jest sprawdzenie e-PIT, nawet jeżeli na końcu podatnik zaakceptuje go bez zmian.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here