Jakie wybrać tapety do pokoju dziecięcego?

0
3108

Urządzanie pokoju dla dziecka jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Trzeba pomyśleć przy tym nie tylko o estetyce, ale i funkcjonalności pomieszczenia, bezpieczeństwie swojej pociechy i jej komforcie

Jedną z decyzji, jakie należy przy tym podjąć, jest wybór pokrycia ścian. Alternatywą dla malowania może być położenie tapet dziecięcych. Jakie wybrać?

Pokój jak z bajki

Tapety mają wiele zalet, a jedną z istotniejszych jest to, że są praktyczne. Przede wszystkim dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Łatwo się je układa, nawet jeśli nie mamy doświadczenia w zakresie takich prac remontowych. Tapety dla dzieci do pokoi mogą być pokryte fantazyjnymi wzorami, które sprawią, że pokoik dziecka w jednej chwili zacznie przypominać świat dziecięcej fantazji. Można kupić tapety dziecięce w kolorowe pasy, kropki, gwiazdki, kokardki, jak i przywodzące na myśl tajemniczy las, ogród lub zoo. Tapety do pokoju dziecięcego w żywe, intensywne kolory czy tapety dziecięce pastelowe? Wybór zależy od indywidualnej koncepcji aranżacyjnej rodzica.

Z czego powinna być wykonana tapeta?

Kiedy jesteśmy już zdecydowani na tapetowanie, trzeba jeszcze wybrać odpowiednie tapety dla dzieci. Nie chodzi tu tylko o odpowiedni wzór czy kolorystykę. Tapety dziecięce muszą być wykonane z trwałych materiałów. Zwykłe, papierowe tapety mogą okazać się chybionym wyborem, ponieważ nie będą zapewniały trwałej dekoracji.

Z czego zatem powinny być zrobione tapety do pokoju dziecięcego? Jak twierdzi przedstawiciel firmy Lamps&Company, produkującej tapety dziecięce, powinny być wykonane na fizelinie. To materiał, który przy nakładaniu nie kurczy się, dlatego takie tapety dla dzieci można o wiele łatwiej układać. Fizelinę można też myć przy użyciu delikatnych detergentów. Nie będzie więc problemu, jeśli dziecko w przypływie weny pomaluje tapetę kredkami lub flamastrami. Zmywalne tapety do pokoju dziecięcego na fizelinie są też w pełni bezpieczne. Dla rodziców jest to bardzo ważna informacja i z pewnością powinni ją wziąć pod uwagę przy kupowaniu tapet.

Kładziemy tapety – na jednej lub wszystkich ścianach

Nie jest powiedziane, że wybór tapet do pokoju dziecięcego obliguje nas do położenia obok siebie brytów tapety na całej powierzchni ścian. Możemy zdecydować się na połączenie tapet z powłoką malarską w wybranym kolorze. Wtedy tapeta będzie odgrywała rolę dekoracyjnego panelu. Można wybrać wówczas tapety do pokoju dziecięcego w żywe, wyraziste wzory. Mocny wzór nie będzie jednak dobrym pomysłem na wytapetowanie całego pokoju.

Przy użyciu tapet bardzo szybko możemy zmienić pokój dziecka. To bardzo ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę zainteresowania i potrzeby naszych pociech na różnych etapach dzieciństwa. Inaczej zatem powinien wyglądać pokój dla niemowlęcia i dziecka do 3 roku życia, inaczej dla przedszkolaka, a inaczej dla ucznia szkoły podstawowej. Kolorowe tapety dla dzieci nie będą najlepszym wyborem do pokoju nastolatka. Możemy je wtedy zmienić na takie, które nasza pociecha już sama wybierze.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here