Kobiety w ciąży powinny ostrożnie podchodzić do stosowania lekarstw, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, który jest {ważny|istotny} dla wzrostu dziecka. Antybiotyki, leki przecibólowe, antydepresanty – sprawdź, czego powinnaś unikać.
Antybiotyki w ciąży
Jeśli kobieta przyjmowała antybiotyk przed zajściem w ciążę, powinna skonsultować się zr specjalistą, lub może prowadzić leczenie. W wypadku niektórych preparatów nieleczenie może mieć tragiczniejsze efekty niż możliwe ryzyko ich użytkowania. Podczas wypisywania recepty na inny środek, kobieta powinna poinformować specjaliste o ciąży i dowiedzieć się o ewentualnych efektach ubocznych towarzyszących danemu antybiotykowi.
Leki znieczulające a ciąża
Niektóre leki przeciwbólowe mają niekorzystny nacisk na kształtujący się płód, dlatego przed ich wykorzystaniem należy skonsultować się ze specjalistą. Odradzane są między innymi ibuprofen, naproxen oraz aspiryna. Ryzyko połączone z aspiryną pojawia się przy regularnym stosowaniu wielkich jej ilości, przy sporadycznym wykorzystywaniu właściwie nie szkodzi płodowi. W pewnych wypadkach należy stosować aspirynę w okresie ciąży, np. gdy kobieta ma tendencje do zakrzepów krwi, które potrafią doprowadzać do poronienia. Stosowanie tego środka wespół z heparyną pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzepów. Jest ona również przydatna, gdy specjalista podejrzewa ryzyko stanu przedrzucawkowego. Zagrożenie jest większe, gdy ciężarna ma duże ciśnienie, zaawansowaną cukrzycę, dolegliwość nerek czy była już w takim stanie. Jeśli kobieta w ciąży potrzebuje środka przeciwbólowego czy jest temperaturę, bezpieczniejszym wyborem jest paracetamol. Ważne jest, aby używać go zgodnie z poradą, a w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą.
Antydepresanty w ciąży
W okresie ciąży przyjmowanie jakiegoś środka stwarza realne ryzyko dla płodu. Antydepresanty nie stanowią tu wyjątku. Ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który poinformuje ciężarną, jakie zalety i efekty uboczne niesie stosowanie prozacu czy innego środka na depresję. Przyjmowanie niektórych spośród nich, często we wczesnym stadium ciąży, może trochę zwiększyć ryzyko defektów serca u dziecka. Jednak nieleczona depresja również nie jest dobra. Wedle badań jest związek między stosowaniem niektórych preparatów na depresję a przedwczesnym porodem i małą wagą maluchów, jednak te zależności nie zostały jeszcze potwierdzone. Sporadycznie zdarza się, że u kobiet i ich dzieci trafia do rozwoju ciśnienia, zwłaszcza w innej części ciąży.
Inhalatory do astmy
Czerpanie z inhalatora do astmy jest nie tylko pewne, a nawet zalecane. Pomimo iż część kobiet z ową dolegliwością rodzi zdrowe dzieci, niekontrolowane ataki astmy mogą stworzyć niedotlenienie płodu. Nieleczona może zwiększyć ryzyko stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, małej wagi noworodka, a dodatkowo podwyższyć ciśnienie. W okresie ciąży astma może ulec pogorszeniu, złagodzić swoje symptomy lub zostać bez zmian. Zaostrzenie symptomów jest zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży. Leki na astmę wyróżniają się na środki przeciwzapalne i zwiększające oskrzela. Te ważne pomagają sprawdzać opuchnięcie i stan zapalny płuc. Ich działanie nie jest błyskawiczne, lecz sukcesywne: zapobiegają i zmniejszają symptomy. Nie powodują niebezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Z kolei inne spośród nich ograniczają atak choroby przez ułatwienie oddychania. Leki te są bezpieczne dla ciężarnych, jednak w okresie ciąży możliwe jest, że specjalista zmieni zalecaną dawkę. Uważa się, iż to inhalatory są bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży niż pastylki, ponieważ do płodu trafia mniejsza ilość środka. Warto skonsultować się z lekarzem, czy dany środek nie zagraża płodowi.
Leczenie zębów w ciąży
Kobiety w ciąży chcą posiadać piękne i mocne zęby, ale często unikają konsultacji u dentysty, ponieważ słyszały, że potrafi to zaszkodzić płodowi. Nic bardziej mylnego. Wizyta u dentysty jest całkiem polecana, ponieważ zmiany hormonalne mogą źle wpłynąć na stan uzębienia. Narasta wtedy ryzyko krwawienia z dziąseł oraz zapalenia lub chorób. Bardziej możliwe jest też wystąpienie płytki nazębnej. Jeśli kobieta w ciąży ma dużą chorobę dziąseł, nie stanowi to wpływu na płód, jednak warto rozpocząć działanie, ponieważ najprawd
opodobniej istnieje związek między dolegliwościami dziąseł a przedwczesnym porodem czy małą wagą noworodka. Ważne jest, by będąc u dentysty poinformować go o ciąży. Pomimo że nie udowodniono, że wypełnienia z amalgamatem są niebezpieczne dla płodu, nie sugeruje się ich ciężarnym.
Prześwietlenie w ciąży
U kobiet w ciąży zazwyczaj nie wykonuje się prześwietleń z powodu ryzyka uszkodzenia płodu. Wiele chce od jego charakteru i stanu napromieniowania. Im większy stopień, tymże większe zagrożenie. Jednak część prześwietleń, np. dentystyczne, nie naraża płodu na ryzyko. Siła promieniowania określana jest w radach. Jeśli promieniowanie ma moc większą niż 10 radów, u płodu narasta ryzyko kłopotów ze wzrokiem i rozwijaniem się. A w części wypadków nie przekracza ono 5 radów.