Jaki kocyk wybrać dla niemowlaka?

0
2066
Jaki kocyk wybrać dla niemowlaka

Jednym z podstawowych elementów wyprawki dziecięcej często są rozmaite kocyki. Zasadność ich kupowania dla noworodka jest wątpliwa, jeśli uważamy, że mają służyć przede wszystkim do okrywania dziecka w nocy. Niemniej jednak kocyki minky czy klasyczne bawełniane oraz bambusowe stanowią istotny element każdej wyprawki.

Jak zatem podejść do tematu kupowania kocyka, aby był on jak najlepszy dla naszego dziecka? Przede wszystkim warto zastanowić się nad takimi aspektami jak pora roku, temperatura w naszym domu czy sytuacje, w których kocyk minky może się przydać. W ten sposób uda się nam wybrać nie tylko odpowiedni materiał, ale również właściwy wymiar kocyka.

Odpowiedni rozmiar

Zazwyczaj rozmiary kocyków są zróżnicowane – można dostać zarówno niewielkie kocyki 50×70 cm, idealne do wózka, jak również te ogromne, mające bok o długości nawet 2 metrów. O ile te pierwsze przydadzą się nam faktycznie, zwłaszcza gdy pociecha urodziła się w chłodniejsze miesiące, o tyle ten drugi będzie po prostu zbyt duży. Warto pamiętać, że w przypadku noworodka czy niemowlaka przez pierwsze miesiące życia za duży kocyk – i luźno położony – będzie po prostu bardzo niebezpieczny, bo dziecko będzie mogło się nakryć z głową, ale nie zdoła się odkryć. Z tego powodu, dopóki maluch nie jest mobilny, na noc warto zrezygnować z używania kocyków na rzecz rozmaitych śpiworków czy grubszego ubrania. Poza tym najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest kwadrat o boku na 120 cm.

Właściwy materiał

Bardzo istotne jest również to, aby właściwie dobrać materiał, z którego wykonany jest kocyk. Klasyczna bawełna jest zdrowa dla skóry i z powodzeniem może służyć przez cały rok; w miesiące zimowe jednak będzie po prostu zbyt cienka. W takim czasie dobrze jest wybrać raczej kocyk minky, który ma dodatkową warstwę polaru ogrzewającego ciało dziecka podczas snu. Z kolei na miesiące letnie lepszym wyborem będzie po prostu kocyk wykonany z tkaniny bambusowej, która jest przewiewna i będzie wentylowała skórę przy okazji chroniąc ją przed ukąszeniami owadów albo promieniami słonecznymi.

Wygląd się liczy

W przypadku wyglądu istotne jest przede wszystkim to, jak chcemy, aby wyglądała wyprawka. Obecnie kocyki minky czy te wykonane z tkanin bawełnianych i bambusowych możemy dobrać w rozmaitych wzorach, dlatego dopasowanie czegoś do naszego gustu nie będzie problemem. Z kolei w sytuacji, gdy kupujemy kocyk na prezent, możemy pokusić się o wykonanie ozdobnego haftu z imieniem dziecka czy datą jego narodzin; taki prezent będzie pamiątką nawet dla dorosłego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here