Jaką rolę w rozwoju dziecka odgrywa dotyk?

0
1836
Jaką rolę w rozwoju dziecka odgrywa dotyk?

Dotyk jest bardzo ważnym zmysłem, zwłaszcza u niemowląt, które posługując się nim poznają świat. Bardzo małe dzieci nie widzą wyraźnie, nie potrafią też interpretować dźwięków, które odbierają jako niejasny szum lub hałas. Z kolei fizyczny kontakt z innymi osobami, a także przedmiotami jest kluczowym zmysłem, który pozwala im czerpać informacje z otoczenia i poznać własne ciało.

Dotyk jako jeden z najważniejszych zmysłów u niemowląt

Dotyk kojarzony jest przede wszystkim z formą okazywania czułości, która pełni istotne znaczenie w rozwoju emocjonalnym. Jest to bardzo ważny zmysł sprzyjający zacieśnieniu więzi niemowlęcia z rodzicami i innymi bliskimi osobami. Ponadto dotyk pozwala małemu dziecko rozróżniać bodźce dochodzące do niego z otoczenia, takie jak ciepło, zimno, ucisk lub ból. Zmysł dotyku pozwala niemowlęciu na poznawanie najbliższego otoczenia, pobudza również rozwój jego komórek nerwowych, co ma niezwykłe znaczenie dla prawidłowej pracy mięśni i podstawowych funkcji ciała. Dotyk wpływa również na rozwój układu odpornościowego, oddechowego i krążenia u malucha, zmniejsza również poziom stresu dziecka i uspokaja je.

Wpływ dotyku na rozwój mózgu

Dotyk odgrywa również bardzo ważną rolę w rozwoju mózgu dziecka, gdyż wpływa znacząco na przyspieszenie procesu synaptogenezy, czyli dojrzewania neuronów i połączeń między nimi. Pod wpływem dotyku rodziców następuje znaczące zwiększenie ilości połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Włókna nerwowe pokrywają się substancją tłuszczową, która je chroni i odżywia, a ponadto ułatwia przewodzenie impulsów nerwowych. Rola dotyku jest więc niezwykle istotna dla rozwoju intelektualnego dziecka. Rodzice mogą na przykład brać dziecko na kolana w trakcie czytania lub opowiadania mu bajek, bardzo dobrą formą kontaktu jest też kołysanie dziecka do snu.

Zbawienna rola dotyku

Zmysł dotyku umożliwia niemowlęciu poznawanie świata i uczenie się. Dotyk rodziców i bliskich osób sprawia, że dziecko jest wesołe i spokojniejsze. Częste dotykanie dziecka wpływa również na prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych. Dzieci często dotykane przez rodziców zdecydowanie rzadziej cierpią z powodu zaparć, lepiej również przybierają na wadze. Warto pamiętać, że dotyk wpływa nie tylko na rozwój niemowląt, ale i starszych dzieci. Dzięki niemu mogą poczuć one miłość, troskę i akceptację rodziców. Dziecko uczy się w ten sposób jak okazywać uczucia.

Więcej informacji znajdziesz na http://www.sanostol.pl/porady/rozwoj-dziecka/dotyk-jako-bodziec-stymulujacy-rozwoj-ukladu-nerwowego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here