Jak zorganizować funkcjonalną szafę?

0
1531
Jak zorganizować funkcjonalną szafę?

Wbrew pozorom szafy są dość trudne do zorganizowania, zwłaszcza gdy posiadamy dużą ilość ubrań. Na szczęście istnieją pewne triki, dzięki którym możemy mieć schludną, funkcjonalną i dobrze przemyślaną szafę w mgnieniu oka!

Fundamentalne zasady

Podstawą jest posegregowanie naszych ubrań na te codzienne i bardziej eleganckie. Kolejnym krokiem będzie wyposażenie garderoby w tzw. narzędzia organizacyjne, takie jak haki ścienne, przegrody, stojaki na buty, sortery, wieszaki dla dzieci, czy duże drewniane wieszaki w „dorosłym” rozmiarze. Musimy również upewnić się, że przechowujemy odzież prawidłowo, zgodnie z zaleceniam producenta, np. koszule powinny być rozwieszone, a grube swetry powinny być złożone i leżeć na półkach. Ostatnią zasadą jest wyrzucenie tych ubrań, które tylko zawadzają i zabierają miejsce, np. stare i znoszone, za duże, za małe, niemodne etc.

Rodzaj

Odzież powinna być posegregowana według typu. Zamiast przypadkowo wieszać ubrania w losowym miejscu, lepiej jest podzielić szafę na główne sekcje. W ten sposób dużo szybciej i łatwiej będziemy w stanie odnaleźć potrzebne ubrania, a szafa będzie wyglądać po prostu schludnie. Przeważnie stosuje się następujący podział:

-koszule,

-spódnice,

-spodnie,

-kurtki,

-odzież robocza,

-ubrania specjalne, takie jak stroje wizytowe, garnitury lub kostiumy.

Dodatkowe miejsce

Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, warto zamontować dodatkową półkę nad i pod głównym wieszakiem. Tutaj możemy trzymać złożone ubrania, buty, biżuterię i bieliznę, a także torebki i plecaczki. Możemy również zastosować przekładki, małe pudełka, czy wieszaki dla dzieci, które doskonale nadają się do segregowania apaszek, szalików. Przydadzą się także metalowe stojaki na buty, które można ustawić na dnie szafy. W ten sposób zyskujemy kolejne miejsce na obuwie, jakie nosimy wyłącznie okazjonalnie.

Tematycznie

Poranne ubieranie często wiąże się z pośpiechem i nerwami – gorączkowo szukamy pasującej części garderoby, która jak na złość gdzieś znika w odmętach szafy. Takich sytuacji możemy uniknąć, dzieląc ubrania pod względem koloru, długości rękawa, czy fasonu. Sposób podziału zależy już tylko od naszych osobistych preferencji i stylu ubierania. Wieszaki dla dzieci mogą posłużyć np. do przechowywania krótkich spódniczek, z kolei duże, drewniane modele doskonale sprawdzą się przy tiszertach i koszulach.

Buty

Buty możemy chować w przezroczystych pojemnikach z plastiku. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie szukania określonej pary „w ciemno”. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie na pudełku (np. tekturowym) zdjęcia butów, które się w nim znajdują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here