Jak wybrać przedszkole?

0
1873

Dzieci to największy skarb każdego rodzica. Nie bez powodu na pociechy mówi się żywe złoto. Naturalnym jest również, że o to co dla nas ważne i cenne należy dbać w odpowiedni sposób. Jedną z pierwszych trudnych decyzji jest wybór przedszkola dla malucha – wielu rodziców waha się pomiędzy placówkami prywatnymi a publicznymi. Jakie są zalety poszczególnych rodzajów przedszkola oraz na co uważać.

Które przedszkole wybrać? Przede wszystkim takie, które będzie dobre. Na dobrą sprawę nie jest ważne, czy będzie ono publiczne czy prywatne – najbardziej liczy się podejście do podopiecznych i wartości szerzone przez placówkę. Warto więc poznać podstawowe różnice pomiędzy przedszkolami różnego typu. Już teraz należy poznać pierwszą różnicę – przedszkola publiczne, jak sama nazwa wskazuje, dotowane są z funduszy publicznych. Zazwyczaj ta odpowiedzialność spoczywa na gminie. Prywatne placówki mogą prowadzić nie tylko organizacje, spółki czy firmy, lecz również osoby fizyczne. Oznacza to, iż każdy z nas może otworzyć tego typu placówkę. Należy jednak pamiętać, że takie miejsce podlega takim samym kontrolom ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej i sanepidu, jak przedszkola publiczne, co jest ważnym argumentem dla wszystkich rodziców.

Zajęcia

Przedszkola publiczne, z racji obowiązku realizacji podstawy programowej, są nieco ograniczone pod kątem zajęć. Powód jest prosty – takie placówki muszą każdego dnia poświęcić 5 godzin na realizację otrzymanych wytycznych. Nieco inaczej wygląda sytuacja z prywatnymi miejscami. Te mogą poszczycić się różnymi zajęciami i atrakcjami. Wśród wielu prywatnych placówek zdecydowanie pozytywnie wyróżnia się przedszkole montessori z Poznania. Ilość możliwości jest naprawdę imponująca, a wśród nich warto wyróżnić m.in. klub małego naukowca, zajęcia gimnastyczne dopasowane do wieku dzieci oraz koncerty prosymfoniki. Szeroka oferta umożliwia rozwijanie wszystkich zdolności, które wykazują podopieczni. Całą gamę zajęć przedszkolnych znaleźć można na montessoripoznan.pl.

Opłaty

Wielu rodziców podczas wyboru miejsca dla swojego malucha twierdzi, iż przedszkola prywatne są dużo droższe od tych publicznych. Jest to błędne myślenie, które od lat pokutuje w niezmiennym kształcie. Faktem jest, iż koszta są zauważalne, jednak nie są one na tyle wysokie, aby przytłoczyć rodziców przedszkolaka. Większa kwota jest równa jednak większym profitom – mowa tu chociażby o wspomnianej powyżej rozrywce oraz pakietach edukacyjnych.

Optymalny wybór

Jak wybrać najlepsze przedszkole? Tutaj niestety nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Najłatwiej mają rodzice, którzy wysłali już choćby jedną swoją pociechę do przedszkola. Te osoby mogą skorzystać ze swoich dotychczasowych doświadczeń i posłać kolejne dziecko w to samo miejsce lub bacząc na niezbyt dobrą opinię, zmienić placówkę na inną. Utrudnione zadanie mają jednak rodzice jedynaków lub najstarszych dzieci. Wówczas najbardziej przydatni okażą się bardziej doświadczeni znajomi, od których możemy dowiedzieć się dużo na temat przedszkola.

Nie ma jednak konkretnej odpowiedzi na pytanie, które przedszkole jest lepsze – publiczne czy prywatne? Zdecydowanie zaletą miejsc publicznych jest nieco niższa cena, lecz prywatne placówki wyróżniają się bogatą ofertą zajęć dodatkowych oraz możliwości, które oferuje opiekun. Jedno jest jednak pewne – najważniejsze jest, aby Twoje dziecko czuło się w wybranym przez Ciebie miejscu pewnie i komfortowo. Tylko wówczas będzie spędzać czas w przedszkolu z przyjemnością, a codzienne poranne wyjścia z domu nie będą dla Ciebie gehenną.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here