Jak wybrać pierwszy rowerek dla dziecka?

0
2020

Kiedy dziecko już całkiem stabilnie chodzi, a nawet biega — najczęściej jest to w okolicach 2 urodzin, rodzice zaczynają myśleć o zakupie pierwszego rowerka dla swojej pociechy. Dostępnych opcji jest kilka, pozostaje podjąć decyzję, jaki sprzęt będzie najlepszy dla naszego dziecka.

Czym kierować się przy wyborze pierwszego rowerka?

Planując zakup pierwszego jednośladu, trzeba wziąć pod uwagę wiek, możliwości oraz umiejętności dziecka. Ponadto jego wzrok, siłę fizyczną, a także rozwój psychoruchowy. Nie każdy dwulatek jest na tyle silny, aby poradzić sobie z pedałowaniem na trójkołowcu, podobnie jak nie każdy potrafi utrzymać równowagę i poradzi sobie z rowerkiem biegowym. Nie każde dziecko będzie na tyle odważne, aby podjąć naukę jazdy na biegówce, z kolei inne nie będzie na tyle cierpliwe, aby usiedzieć spokojnie i wytrzymać powolne tempo rowerka trzykołowego. Każdego dziecko jest inne, każde posiada swoje własne predyspozycje, oraz indywidualne bariery. Aby pierwsze kroki na rowerku były udane i wywoływały tylko pozytywne skojarzenia, ważne, aby dziecko było na to gotowe zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Rowerki biegowe kontra rowerki trójkołowe

Obecnie największą popularnością wśród rodziców kupujących pierwszy rower dla swojej pociechy cieszą się modne rowerki biegowe, ale zaraz za nimi plasują się wciąż popularne rowerki trzykołowe. Który z nich jest lepszy, na którym dziecko szybciej zacznie jeździć i nie zrazi się? Wszystko zależy od dziecka, od rodzica i od rowerka również.

Rowerki biegowe są malutkie, dostosowane do najmłodszych dzieci, posiadają bardzo ciekawe wzornictwo, są kolorowe, posiadają motywy zwierzęce, ciekaw ozdoby. Wszystko po to, aby zachęcić dziecko do przygody ze sportem rowerowym. Zwolennicy rowerów biegowych twierdzą, że pomagają one uczyć dziecko utrzymania równowagi, poza tym dają większą pewność, ponieważ dziecko ma stały kontakt z podłożem, dzięki czemu uczy się jeździć w sposób świadomy i samo decyduje o tempie jazdy. Jest to oczywiście niezaprzeczalny atut rowerków biegowych.

Zwolennicy trójkołowców twierdzą z kolei, że są one bezpieczniejsze dla początkujących dzieciaków, mniej narażają na upadki, ponieważ dziecko jest stale asekurowane, rowerek jest stabilny i nie niesie ryzyka wywrotki. Jednak często jest tak że niższym dzieciom ciężko jest dosięgnąć do pedałów w rowerach trójkołowych, a jeżeli już im się to uda, to bardzo ciężko idzie samo pedałowanie. W tym miejscu rowerki biegowe mają znaczną przewagę, ponieważ w nich to dziecko samo odpycha się i decyduje o prędkości jazdy.

Jaki rower biegowy wybrać?

Na stronie www.empik.com jest bardzo duży wybór ciekawych rowerków biegowych dla dzieci. Można wybrać rowerek na stalowej ramie lub designerski rowerek drewniany stylizowany na przykład na dinozaura. Każdy maluch będzie zachwycony, mając możliwość ujeżdżania dzikiego, prehistorycznego stwora. Firma Milly Mally oferuje model Dino, który to właśnie imituje wesołego dinozaura, który zachęć małego rowerzystę do przejażdżki na swym grzbiecie. Rowerek biegowy Dino posiada 12-calowe koła, 3-stopniową regulację siodełka, drewnianą ramę, antypoślizgowe rączki i gumowe, pompowane koła z bieżnikiem.

Rowerki biegowe doskonale sprawdzą się jako pierwszy rowerek dla dziecka, ich ciekawe kolorowe wzornictwo będzie stale zachęcać malucha do jazdy, dzięki czemu przygoda z rowerem na pewno będzie przyjemna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here