Jak wybrać obuwie sportowe dla dzieci?

0
2446

Kiedy maluch zaczyna aktywnie chodzić, biegać i skakać, następuje moment, że trampki dla dzieci lub inne dziecięce obuwie sportowe, staje się niezbędne w życiu codziennym. Wybór butów sportowych dla dziecka nie jest aż tak prostym zadaniem, ponieważ delikatną i rosnącą dziecięcą stopę można bardzo łatwo zdeformować nieodpowiednim obuwiem. Dlatego właśnie należy mieć na uwadze kilka kwestii podczas zakupu tego element garderoby.

Wzór obuwia sportowego

Współczesny rynek proponuje olbrzymi wybór trampek dla dzieci (m.in. sklep obuwniczy SklepDorotka.pl), tenisówek oraz innych butów sportowych, które wyglądają niezwykle atrakcyjnie i przez to bardzo podobają się maluchom. Jednak, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dziecięcej stopy, nie wystarczy robić zakupów tylko i wyłącznie w oparciu o gust dziecka.

Dziecięce obuwie sportowe przede wszystkim powinno utrzymywać stopę w odpowiedniej pozycji. Ponieważ młody człowiek potrafi wykonać tysiąc ruchów podczas spaceru, należy wybrać takie tenisówki lub trampki dla dzieci, które na pewno uchronią stopę przed otarciami, a nogę przed możliwym skręceniem.

Na przykład, przód buta powinien być odpowiednio sztywny. Oznacza to, że przy zgnieceniu tej części buta sportowego, wszystkie odkształcenia powinny szybko przyjąć swój początkowy wygląd. Dużą uwagę należy zwrócić także na podeszwę buta, która powinna być giętka, ale tylko w przedniej części obuwia. Ponadto, dobrze będzie, jeżeli taka podeszwa posiada specjalną gumową podeszwę, która nie pozwala dziecku się poślizgnąć.

Z jakiego materiału najlepiej kupić buty sportowe dla dziecka?

Jeżeli rodzice postanowili nabyć dla swojego malucha tenisówki albo trampki dla dzieci, warto pozostać przy naturalnych materiałach. Najczęściej na rynku takie obuwie można znaleźć wyprodukowane z lnu albo bawełny. Jest również inny wariant trampek, który produkowany jest ze skóry albo zamszu. Takie obuwie będzie szczególnie przydatne podczas spacerów w zimną pogodę.

Kupując inne wzory butów sportowych dla dziecka, można także wybrać wariant wykonany z materiału syntetycznego. Wszystkie renomowane marki polecają obuwie wykonane z trwałych materiałów sztucznych, które dobrze przepuszczają powietrze. Jednak warto pamiętać o tym, że w takim przypadku, również warto nabyć obuwie z wkładką z naturalnej tkaniny albo skóry.

Jak wybrać dobry rozmiar butów sportowych?

Niezależnie od tego, czy wybierane są trampki dla dzieci, czy tenisówki, a może jakiś inny typ obuwia sportowego – w każdym przypadku powstają trudności z doborem rozmiaru. Przecież maluch tak szybko rośnie, że buciki, które były dopiero co dobre, już zaczynają ocierać nóżkę. Bez wątpienia, większość rodziców chciałaby kupić takie obuwie, które pasowałoby ich dzieciakowi chociaż o miesiąc dłużej. Niestety, każdy lekarz-ortopeda zabrania rodzicom kupowania większych butów niż dziecięca stopa.

Większe buty nie pozwalają nodze przyjmować wygodnej pozycji. Dziecko może łatwo spaść albo skręcić nogę, ponieważ nie ma ono odpowiedniego czucia przez zbyt luźny but. Ponadto, niektóre dzieciaki próbują utrzymać obuwie na stopach zaciskając palce, co może powodować otarcia albo nawet deformację stopy. Dlatego, zarówno trampki dla dzieci jak i każdy inny rodzaj butów powinien mieć odpowiedni rozmiar.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pomiędzy krańcem bucika a paluszkami dziecka, powinna być pusta przestrzeń o długości od 1 cm do 1,5 cm. Po pierwsze, stwarza to dodatkowy komfort podczas chodzenia, a także, gwarantuje komfort, gdy nóżka się rozszerzy przez gorąc albo aktywne ćwiczenia.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here