Jak wybrać dobry wózek dla dziecka?

0
1990
Jak wybrać dobry wózek dla dziecka?

Wybór odpowiedniego wózka jest o tyle istotny, że powinien służyć on długo i jednocześnie zapewniać Twojemu dziecku wygodę i bezpieczeństwo. Obok łóżeczka, a w przypadku rodzin często korzystających z samochodu także fotelika, jest to jedna z poważniejszych inwestycji, jakich dokonują młodzi rodzice. Na co warto zwrócić uwagę?

Wózek wielofunkcyjny pozwala sporo zaoszczędzić

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, to kwestia tego, czy przeglądane przez Ciebie wózki dla dzieci są wielofunkcyjne. Co prawda nadal można znaleźć jeszcze „klasyczne” wózki głębokie, które po jakimś czasie wymienia się na spacerówki, ale… Czy nie lepiej postawić na taki wózek, z którego można wymontować gondolę i – po zamontowaniu drugiego modułu – użytkować go właśnie jako wózek spacerowy? Rozwiązanie takie ma z pewnością wiele plusów, z których największym jest rzecz jasna oszczędność.

Solidność a lekkość

Koniecznie sprawdzaj, czy wózek dla dzieci jest wykonany solidnie. Chodzi tu zresztą o wiele czynników jednocześnie. Z jednej strony mocna musi być sama konstrukcja, dzięki czemu będzie służyła naprawdę długo. Z drugiej, nie możesz zapomnieć o przyglądnięciu się części materiałowej wózka. Ta zdecydowanie powinna być na tyle wytrzymała, by nie dochodziło do przypadkowych przetarć.

Zwracając uwagę na jakość wykonania nie można jednak zapomnieć o tym, że wózki dla dzieci powinny być nie tylko odporne na przypadkowe uszkodzenia, lecz również wygodne w użytkowaniu. Młodym rodzicom nieraz pewnie przyjdzie wnosić wózek po schodach, a to zdecydowanie sugeruje wybór czegoś możliwie lekkiego. Czy da się ową lekkość pogodzić z wspomnianą wcześniej trwałością? Na szczęście tak – i coraz więcej producentów, również polskich, to udowadnia (widać to choćby w przypadku wielu wózków X-Lander).

Sposób blokowania kół

Choć system blokowania kół może się wydawać rzeczą prostą, w praktyce wózki dla dzieci mają takowy zaimplementowany na kilka różnych sposobów. W niektórych z nich znajduje się on z boku, w innych z tylnej części wózka, różni się też ruch, który należy wykonać, aby przestawić hamulec. Wybierając wózek dla dziecka warto wziąć pod uwagę ten element, choć w praktyce często to tylko kwestia przyzwyczajenia.

Jeżeli jednak bardziej interesują Cię wózki wyposażone w hamulce ręczne, to znalezienie takowych także nie powinno stanowić większego problemu. Będzie to szczególnie przydatne w przypadku tych wózków dla dzieci, które stworzono z myślą o biegaczach, chcących łączyć spacery ze swoim hobby.

Kieszenie, uchwyty, miejsce na torbę

Kwestia wygody w umieszczaniu akcesoriów jest bardzo istotna. Miejsce na butelkę do karmienia, pieluchy, drobiazgi w rodzaju grzechotek, czy chociażby chusteczek higienicznych, potrafi znacznie ułatwić życie. Zwracaj więc uwagę na rozłożenie kieszeni i uchwytów,a także na możliwość umieszczenia siatek zakupowych pod wózkiem.

Wygląd wózka też ma znaczenie

… i nie chodzi tu o dobór kolorów, czy wzornictwo – choć oczywiście i na to część osób zwróci uwagę. Dobrze zaprojektowane wózki dla dzieci pozwalają staranniej osłonić niemowlę przed wiatrem, czy nadmiernym słońcem. Oczywiście warto i tak zainwestować w osłonkę przed deszczem, czy inne podobne akcesoria, ale jednak sama budowa wózka też ma tutaj znaczenie. Na szczęście coraz częściej sklepy przygotowują ogromny wybór, niech za przykład posłuży Nodik.pl – internetowy sklep z wózkami, zarówno jeśli chodzi o wózki dla dzieci w ich wersji wielofunkcyjnej, jak i „zwykłej”.

Jakie koła do wózków dla dzieci?

Jedną z ważniejszych rzeczy w wyborze wózka dziecięcego mogą okazać się jego koła. Tutaj wybór sprowadza się do tych twardych (często wykonanych z kauczuku) i miękkich, pompowanych. Te pierwsze sprawdzają się na asfalcie i równym, zadbanym chodniku, przede wszystkim jednak nie ma z nimi problemów związanych z ewentualnym uszkodzeniem. Z kolei miękkie, pompowane koła dobrze wytłumiają wszelkie „podskakiwania” wózka na kamieniach, czy innych nierównościach typowych dla nieutwardzanych ścieżek.

W praktyce wózki dla dzieci wyposażone w koła pompowane, sprawdzą się także w warunkach miejskich, jeśli w Twojej okolicy chodniki są mocno poniszczone lub znajduje się tam dużo wysokich krawężników. Z drugiej strony twarde koła zazwyczaj mają wyraźnie mniejsze rozmiary, co przekłada się na łatwiejsze skręcanie wózkiem. Osobna sprawa, ze oprócz kół na amortyzację wózka wpływają też inne systemy, zwykle sprężyny lub wahacze.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Na koniec wspomnijmy o jeszcze o kilku kryteriach wyboru wózków dla dzieci. Mowa tu o atestach potwierdzających normy bezpieczeństwa. Przyglądnij się im, a przy okazji sprawdź też opinię, jaką ma sam producent. Wreszcie na koniec przeglądnij jakie jest wyposażenie dodatkowe wózka. Słowem – upewnij się, ze wybierasz dobrze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKlocki z efektem specjalnym
Następny artykułStwórz sobie zoo!

Mama trójki dzieci w wieku 17, 14 i 12 lat. Sporą część swojego życia poświęciła wychowywaniu dzieci, a w wolnych chwilach chłodnie książki popularno-naukowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here