Jak powinien być wyposażony plac zabaw dla dzieci?

0
839
wyposażenie placu zabaw

Dzieci wprost uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu, szczególnie gdy na zewnątrz robi się naprawdę ciepło. Zamiast siedzieć w domu, o wiele lepiej jest wyjść na dwór, na przykład na plac zabaw. Niegdyś place zabaw nie spełniały wszystkich oczekiwań najmłodszych, dziś jednak wyposażenie placu zabaw jest naprawdę bogate. Co powinno się na nim znaleźć?

Huśtawki, karuzele… i nie tylko

Plac zabaw większości osób kojarzy się głównie z huśtawkami i karuzelami, ewentualnie także ze zjeżdżalnią. Tymczasem okazuje się, że wyposażenie placu zabaw może być o wiele bogatsze. Warto umieścić na nim różnego rodzaju bujaki, które dostosowane będą zarówno do maluszków, jak i do nieco starszych dzieci. Dużą popularnością cieszą się także trampoliny, na których – z pomocą rodziców – chętnie skaczą nawet roczne dzieci. Oczywiście, wyposażenie placu zabaw musi obejmować piaskownicę, w której dzieci mogą do woli bawić się piaskiem, budować zamki czy babki. Z drugiej strony coraz popularniejsze stają się również zjazdy linowe czy ślizgawki, a także rożnego rodzaju tory przeszkód. Wyposażenie placu zabaw nie musi być więc monotonne i jednoznaczne, a ilość sprzętów można dobrać w zależności od tego, jak dużą ilością miejsca dysponujemy.

Dlaczego warto odpowiednio wyposażyć plac zabaw?

Z wyposażeniem placu zabaw nie ma dziś większych problemów, pozostaje jednak pytanie, dlaczego warto zadbać o wielość różnego rodzaju sprzętów? Otóż plac zabaw to nie tylko miejsce, w którym najmłodsi mogą się wyszaleć. Wspinanie się, pokonywanie przeszkód czy zabawa w piasku pozwalają zyskać nowe umiejętności, a także wzmocnić mięśnie. Dzieci uczą się zależności przyczynowo-skutkowych oraz ćwiczą motorykę małą, co jest szczególnie istotne w przypadku najmłodszych. Pamiętajmy, że wyposażanie placu zabaw wymaga wzięcia pod uwagę potrzeb zarówno starszych, jak i młodszych dzieci. Coraz częściej na placach zabaw dostępne są również mini siłownie dla dorosłych i starszaków, które mają zachęcić do ruchu i spędzania czasu w sposób aktywny. Nowoczesne place zabaw posiadają także ułatwienia dla dzieci niepełnosprawnych, które – tak jak ich koledzy – chcą móc w pełni korzystać z różnego rodzaju sprzętów.

Zabawa dla każdego dziecka

Place zabaw zazwyczaj znajdują się w pobliżu dużych osiedli mieszkaniowych, lecz dobrze jest zlokalizować je również w miejscach, do których najczęściej przychodzą mieszkańcy czy turyści. Plac zabaw powinien znajdować się w każdej okolicy, tak aby każde dziecko mogło beztrosko się bawić i korzystać z pięknej pogody. Dzięki placom zabaw dzieci zawsze mają zapewnioną nie tylko odpowiednią rozrywkę, ale i sporą dawkę ruchu. Warto przy tym pamiętać, że sprzęty na placu zabaw muszą spełniać wszelkie normy i standardy bezpieczeństwa. Warto więc, projektują je i wyposażając, skorzystać z oferty firmy Buglo, która zajmuje się budowaniem i projektowaniem wyposażenia dla placów zabaw. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie dzieci będą się nie tylko doskonale bawić, ale również że ich zabawa będzie w pełni bezpieczna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here