Jak opiekować się kotką po sterylizacji?

0
1246
Jak opiekować się kotką po sterylizacji

Sterylizacja kotki to jeden z najpopularniejszych zabiegów weterynaryjnych. Jest to bardziej skomplikowana procedura niż kastracja kocura, dlatego kotka dłużej dochodzi do siebie po operacji. Jak opiekować się zwierzakiem w czasie rekonwalescencji?

Czym jest zabieg sterylizacji?

Książkowo sterylizacja to zabieg, który uniemożliwia kotce zajście w ciążę. Proces nie zmienia jednak cyklu rozrodczego kotki i nie chroni jej przed niektórymi chorobami. Dużo częściej wykonuje się kastrację, która potocznie nazywana jest sterylizacją pełną. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na całkowitym usunięciu narządów rozrodczych (zniszczenie gonad, czyli w przypadku kotek – jajników). Kotka po zabiegu jest bezpłodna. Zabieg sterylizacji pełnej sprawia, że zwierzaka nie męczą uporczywe dolegliwości związane z rują, a także wyklucza możliwość zachorowania na nowotwory narządów rozrodczych. Wysterylizowana kotka jest bardziej potulna i może żyć dłużej. 

Kotki sterylizuje się w okresie dojrzewania płciowego – czyli około 6-7 miesiąca życia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Weterynarz nacina brzuszek kotki i usuwa narządy rozrodcze, a następnie zszywa ranę. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, jednak należy zapewnić kotce odpowiednią opiekę w okresie rekonwalescencji. 

Opieka tuż po zabiegu

Przez pierwsze 24 godziny po operacji kotka może być senna. Może mieć również problemy z poruszaniem się i przyjmowaniem pokarmu. W tym czasie należy zapewnić jej komfortowe warunki do spokojnego odpoczynku. W pobliżu legowiska warto umieścić kuwetę, aby zwierzę miało do niej ułatwiony dostęp. 

Należy zadbać o to, aby kotka nie wyrywała szwów i nie wylizywała rany. Pomocny może okazać się specjalny kubraczek, wiązany na plecach, który uniemożliwi kotce dostanie się do rany, a przy tym nie będzie ograniczał ruchów.

Opiekun powinien czuwać nad tym, aby kotka nie forsowała się w okresie rekonwalescencji. Warto unikać zabaw i pilnować, by zwierzak nie skakał. Dzięki temu rana pooperacyjna zagoi się szybciej. 

Dieta po zabiegu sterylizacji

Dieta kotki po sterylizacji nieco różni się od żywienia zwierzaka, który tego zabiegu nie miał. Warto mieć na uwadze, że sterylizacja całkowita może sprzyjać nadwadze, dlatego przez pierwsze 6 tygodni po zabiegu zaleca się obniżenie dziennej podaży pokarmu o około 10-15%.

Odpowiednia karma dla kota po sterylizacji to ta bogata w wysokiej jakości mięso, zawierająca odpowiednie ilości tauryny, witaminy A i tłuszczów zwierzęcych.

Szeroki wybór karm dla wysterylizowanych kotek znajdziemy w sklepie AquaelZoo. Jego propozycją są karmy suche i mokre pochodzące od znanych marek – takich jak Trainer, Brit czy Royal Canin.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here