Jak o finansach rozmawiać z dziećmi?

0
1410
finanse
fot. pexels.com

Finanse są często tematem tabu, natomiast jest to na tyle ważny temat, że trzeba o nim rozmawiać zarówno jeśli chodzi o dorosłych, jak i rozmowy z dziećmi. Dzisiaj skupimy się na tej stronie rozmowy z dziećmi o finansach. Przeczytaj zatem, jak razem z dziećmi rozmawiać o finansach.

Zobacz też: http://www.gautama.pl/finanse-w-rodzinie/

Najczęściej popełniane błędy, jeśli chodzi o rozmowy z dziećmi o finansach

W polskich rodzinach temat pieniędzy jest często pomijany, traktowany jako niewygodny i taki, który należy unikać. Skutkiem takiego podejścia jest to, że dzieci nie zyskują wiedzy na temat finansów, a to może też doprowadzić, że często wpadają w problemy finansowe. Istotne jest zatem, aby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach. Wielu rodziców może pomyśleć, że jest to trudne, zwłaszcza gdy sami są w niewygodnej sytuacji finansowej, natomiast również wtedy, jak nie szczególnie, należy rozmawiać o tym z dziećmi.

Kiedy zacząć rozmawiać o pieniądzach?

Jest taka jedna książka, która porusza temat finansów i nauki o nich dzieci. To książka ,,Bogaty ojciec, biedny ojciec’’ Roberta Koyosaki’iego, która opowiada o dwóch typach ojców. Jak wynika z tytułu jeden był bogaty finansowo, a drugi niekoniecznie. Z opisu tych dwóch postaw i historyjek można naprawdę dużo się nauczyć. Autor tej książki zaznacza również jedną bardzo istotną kwestię, jeśli chodzi o edukację finansową dzieci. Odpowiada bowiem na pytanie, kiedy właśnie warto zacząć uczyć dziecko w temacie finansów zaznaczając, że wtedy, gdy dziecko zacznie rozróżniać monety. Jest to metafora, która wskazuje na to, że tak naprawdę im szybciej, tym lepiej. 

Jak edukować finansowo dzieci?

Wiesz już, że jest to ważne i potrzebne; masz również świadomość, kiedy najlepiej rozpocząć edukację finansową. Co zatem z odpowiedzią na pytanie – jak to robić? Otóż ważne jest, aby do zabawy z dzieckiem wdrożyć zabawkowe pieniądze i bawić się z nim w zabawy, gdzie np. można dokonywać płatności. Ważne jest, aby opowiadać o skutkach braku pieniędzy, ale i nadmiaru. Pomocne mogą być książki opowiadające o pieniądzach w różnych kontekstach – jednak pamiętaj, aby nie czytać książek ,,w ciemno’’, ale zanim zaczniesz czytać je dziecku to samemu się z nimi zapoznaj.

Przeczytaj też: http://sdcenter.pl/dom-rodzinny-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru-tego-idealnego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here