Jak nauczyć dziecko pływać? Praktyczne porady

0
4069
Jak nauczyć dziecko pływać

Zazwyczaj zabawa w wodzie to dla dzieci ogromna frajda, dlatego dobrze jest przyzwyczajać dziecko do wody jak najwcześniej. Wiadomo, że maluch w wieku dwóch czy trzech lat nie nauczy się jeszcze pływania, możemy jednak sprawić, że pokocha wodę i chętnie podejmie się nauki za rok lub dwa. Dodatkowo jest to świetna gimnastyka nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców.

Przyzwyczajenie dziecka do wody od samego początku

Najlepszym okresem na przyzwyczajenie malucha do wody jest pierwsze pół roku życia, możemy mieć tu jeszcze do czynienia z odruchami niemowlęcymi, jak na przykład odpychanie się stópkami oraz odruch chwytny.

Do około 6 lub 7 miesiąca życia dziecko nie posiada lęku przed wodą i nie otwiera ust przy zanurzaniu główki, w późniejszym okresie to jednak zanika. Pamiętajmy, że pierwszym krokiem do nauki pływania jest właśnie oswojenie się ze środowiskiem wodnym, bawiąc się z dzieckiem w wodzie nastąpi to z pewnością dużo szybciej i przyjemniej.

Na początku możemy samodzielnie przystąpić do nauki i oswajania, weźmy jednak pod uwagę głębokość wody – dzieciom musi ona sięgać najwyżej do ramion, wspólna zabawa z dziećmi w wodzie ma bardzo duże znaczenie w ich rozwoju.

Następny etap nauki pływania dla dzieci

Kolejnym krokiem powinno być nabywanie nowych umiejętności, a wraz z tym wzrost stopnia ich trudności:

  • Możemy zacząć od dokładnego opanowania samodzielnego poruszania się w wodzie oraz zanurzania.
  • Kolejnym krokiem niech będzie leżenie na wodzie na plecach oraz na brzuchu.
  • Pamiętajmy, że przerwy w nauce pływania mogą dla dzieci okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem.
  • Dziecku najtrudniej jest początkowo uchwycić równowagę, gdy ciało utrzymuje się bezwładnie na wodzie.
  • Gdy leżymy na brzuchu musimy dodatkowo nauczyć się prawidłowo oddychać, dlatego ten etap polecany jest dopiero wtedy, gdy dziecko ma już opanowane utrzymanie równowagi i może pewnie utrzymać się na wodzie.
  • Następnie możemy ćwiczyć z dzieckiem poślizgi na plecach oraz brzuchu, a także możemy zacząć oswajać je z większymi głębokościami.

Kolejnym krokiem może być uczenie stylów pływackich. Nauka powinna nastąpić w konkretnej kolejności: styl grzbietowy, kraul na piersiach, żabka oraz styl motylkowy, czyli delfin.

Techniki te ułożone są według stopnia trudności, obserwując swoje dziecko możemy samodzielnie zdecydować kiedy jest najlepszy czas na naukę kolejnego. Nie zaczynajmy jednak nauki nowego stylu, gdy dziecko nie ma dobrze opanowanego poprzedniego.

Ubieramy malucha na basen

Dla najmłodszych nie są przewidziane żadne stroje, jednak rodzice zazwyczaj ubierają dziecku pieluszkę do pływania, co jest dobrym rozwiązaniem – nie tylko dziecko, ale również pozostali uczestnicy basenu mają zapewniony komfort. Gdy maluch jest już nieco większy i próbuje swoich sił w pływaniu zainwestujmy w koło ratunkowe oraz poduszki do pływania, które znacznie ułatwią mu pierwsze kroki. Pamiętajmy o czepku oraz okularach.

Bagaż na basen

Obojętnie, czy wybieramy się z półrocznym, czy czteroletnim dzieckiem na basen, musimy pamiętać by zabrać pewne rzeczy:

  • Jeśli jest to niemowlę zabierzmy ze sobą ciepłą buteleczkę, by nakarmić dziecko po kąpieli.
  • Dla maluchów najlepsze ręczniki są z kapturem, by do razu osłonić też głowę przed zmarznięciem, starszym dzieciom możemy kupić szlafroki kąpielowe.
  • Kilkuletnie dzieci po długich szaleństwach w wodzie z pewnością będą głodne, weźmy więc ze sobą jakąś przekąskę, a także butelkę wody niegazowanej.
Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Są pewne sposoby, dzięki którym możemy sprawić, że dziecko będzie cieszyło się na widok wody i chętnie będzie chciało się uczyć pływać. Po pierwsze – pozwólmy maluchowi pluskać się i bawić zabawkami w wodzie, możemy pobawić się razem z nim, na przykład pograć w piłkę.

Kto z nas nie robił pod wodą w dzieciństwie bąbelków? Zanurzmy usta pod wodą i pokażmy dziecku jak się je robi, dzięki czemu maluch nauczy się wydychać powietrze pod wodą, a nie wdychać. Dla młodszych możemy poustawiać zabawki na wodzie i je rozdmuchiwać, a następnie pozwolić, by samodzielnie rozdmuchiwało.

Możemy również położyć dziecko na plecach i podtrzymywać je na ramionach, w ten sposób zachęcamy je do machania nogami, możemy też samodzielnie przesuwać dziecko po wodzie, by widziało jak to funkcjonuje.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy, by na basenie zachować wszelkie środki ostrożności:

  • Koniecznie upewnijmy się, że woda w basenie jest w miarę ciepła, powinna mieć około 29 stopni Celsjusza.
  • Może zdarzyć się, że dziecku zacznie być zimno mimo, iż świetnie się bawi. Jednak gdy zacznie się trząść wyjmijmy je z basenu, owińmy ręcznikiem i ogrzejmy, by się nie przeziębiło.
  • Jeśli dopiero zaczynamy przygodę malucha na basenie zacznijmy od krótkich pobytów: po 10, 15 minut.
  • Absolutnie nie decydujmy się na basen jeśli dziecko źle się czuje, lub jest podziębione.
  • Gdy wystąpi sytuacja, w której nasz maluch po wyjściu z wody będzie miał zmiany na skórze udajmy się do dermatologa i wykonajmy testy alergologiczne – może okazać się, że dziecko uczulone jest na chlor.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here