Jak nauczyć dziecko czytać? – sposoby na urozmaicenie nauki przy domowych ćwiczeniach

0
1157
Jak nauczyć dziecko czytać

Nauka czytania to proces, który rodzic może rozpocząć już wtedy, gdy dziecko ma zaledwie dwa czy trzy latka. Jest to jedno z największych wyzwań wczesnej edukacji, opanowanie tej umiejętności w stopniu płynnym  jest procesem niekiedy żmudnym i długotrwałym. Sposobów na to jak nauczyć dziecko czytać jest wiele, z pewnością należy pamiętać o tym, że dziecko najlepiej uczy się przez zabawę, dlatego wszelkie pomoce dydaktyczne i gry są najlepszym sprzymierzeńcem rodziców  w domowych ćwiczeniach.

Przydatne pomoce dydaktyczne dla nauczyciela i rodzica

Kreatywność i pomysłowość w procesie uczenia czytania najmłodszych to absolutna konieczność, będąca jednocześnie gwarancją sukcesu i dobrych efektów. Zróżnicowane i atrakcyjne metody nauczania, pomoce dydaktyczne, różnorodne rekwizyty, cierpliwość i właściwe podejście to niezbędne elementy na start. O czym warto pamiętać zastanawiając się jak nauczyć dziecko czytać sprawnie i przyjemnie?

Książeczki dla dzieci

Rynek wydawniczy oferuje całe multum książek skierowanych do najmłodszych odbiorców, w których litery mają rozmiar swobodnie umożliwiający naukę.Podczas wspólnego czytania warto zatrzymać się przy konkretnej literce i nawiązując do fabuły danej książki skojarzyć ją z konkretnym słowem, np. “B – bałwan”. Można także w miarę możliwości i wyobraźni porównać kształt do elementu omawianego słowa, w tym wypadku choćby formy bałwanka.

Gry komputerowe

Niełatwo znaleźć w dzisiejszych czasach dziecko, które nie jest zainteresowane komputerem, wręcz przeciwnie – większość z nich wręcz lgnie do niego. Warto ten fakt odpowiednio wykorzystać, zamiast całkowicie zabraniać maluchowi do niego dostępu. Najbardziej podstawowe narzędzie komputerowe, edytor tekstu, to idealna płaszczyzna do nauki dla dziecka. Ponadto, zarówno w internecie, jak i multimedialnych wydawnictwach znajduje się wiele materiałów, dotyczących tego jak nauczyć dziecko czytać, zawierających również specjalne gry edukacyjne dla najmłodszych.

Inne zabawy w domu i poza nim

Możliwości i sposoby do wykorzystania w nauce czytania są ograniczone jedynie kreatywnością. Wśród podstawowych zabawek i artefaktów, łatwo dostępnych a niezawodnych wymienić można z pewnością magnesy na lodówkę oraz klocki w kształcie literek, puzzle, a także specjalne kolorowanki i wycinanki dla dzieci.

Przyjemne z pożytecznym – jak nauczyć dziecko czytać poprzez zabawę?

Dzieci nabierają chęci nauki czytania w różnym wieku, zależy to od osobistych predyspozycji, ale też środowiska w jakim przebywa i wielu innych czynników. Wielu rodziców zadaje pytanie jak nauczyć dziecko czytać w taki sposób, by proces ten nie był uciążliwy i nieprzyjemny zarówno dla nich, jak i przede wszystkim dziecka. Bez względu na moment rozpoczęcia nauki oprócz pomocy dydaktycznych niezwykle istotne jest również właściwe podejście, skupione na połączeniu edukacji z zabawą. Świetnie sprawdzają się spontaniczne gry poza domem w składanie literek w nazwy sklepów czy słowa na witrynach czy też zabawa w memory.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here