Ból głowy należy do najpopularniejszych dolegliwości, z jakimi chorzy zgłaszają się do specjalisty. Symptom wywołać mogą różne przyczyny – jedną spośród nich jest hałas – element powszechny, przed którym jeszcze trudniej się chronić. Jednak ekspozycja na hałas oddziałuje negatywnie na wszystek system – powoduje zniszczenia słuchu, zakłócenia wzroku, zaburzenia koncentracji, trudności w rozwijaniu się (u dzieci), a nawet choroby układu krążenia oraz układu pokarmowego. Informacja o niebezpiecznych skutkach hałasu nadal jest mała – dlatego 25. kwietnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Świadomości Niebezpieczeństwa Hałasem.
Hałas – groźna codzienność
Hałas to element wszechobecny, z którym żyjemy każdego dnia, zapominając o ważnych zasadach higieny słuchu. Okazuje się, że szkodliwa jest nawet kilkugodzinna ekspozycja na 80 decybeli (dB) (poziom hałasu wydawanego przez ruch uliczny), szczególnie dla dzieci. Stałymi źródłami zbędnego hałasu są samochody, autobusy, tramwaje czy kolej. Specjaliści zwracają uwagę na niebezpieczeństwa na lotniskach czy w niedalekiej odległości od takich obiektów (specjalnie dla osób żyjących w okolicy). Okazuje się, że silnik odrzutowy generuje hałas na etapie 140 dB, start odrzutowca zaś łączy się z emisją 150 dB. Jednak nie można zapominać, że nawet dźwięk dzwonka w szkole podstawowej generuje hałas na etapie 100-110 dB, a koncertu rockowego – 110-120 dB. (3,4) W konsekwencji długotrwałej ekspozycji na hałas drastycznie zwiększa się ilość wypadków niedosłuchu pośród młodych chorych. Problem dotyczy jeszcze mniejszych grup wiekowych.
Hałas uszkadza komórki słuchowe
Każdy spośród nas jest pewien zapas komórek słuchowych. Ta rezerwa powinna wystarczyć na dalekie lata – do późnej starości. Jednak wyniki badań wykazują, że rzeczywiście nie jest – współcześnie tracimy bezcenne komórki zdecydowanie wcześniej. Komórki słuchowe znajdują się w uchu wewnętrznym, w zakresie tzw. ślimaka. Poszczególne komórki specjalizują się w odbiorze danych częstotliwości: wysokich, średnich lub niskich (jedna komórka nie potrafi również odbierać każdej częstotliwości). Od tej „pracy” zależy lokalizacja komórek w określonej dziedzinie ślimaka. Na starcie hałas doprowadza do zniszczeń komórek słuchowych dostosowanych do dużych częstotliwości – przyspieszając mechanizm fizjologicznego starzenia się słuchu. W wyniku nawet u młodych osób może trafić do ubytku słuchu.
Efekty hałasu – (nie tylko) uciski głowy
Ból głowy może być symptomem urazu akustycznego, czyli odbiorczego zniszczenia słuchu stworzonego przez hałas. W okresach ostrych do choroby towarzyszących należą m.in. ból i szumy uszne, krwawienie z ucha. W wypadkach przewlekłego urazu akustycznego pacjentom doskwiera obustronne upośledzenie słuchu, odczucie ciśnienia w uchu i głowie i kłopoty z uwagą. Przewlekła ekspozycja na hałas ponad 85 dB z zasady skutkuje trwałym ubytkiem słuchu, zwłaszcza u najmniejszych chorych. Dlatego należy edukować rodziców oraz opiekunów, że dzieci nie powinny znajdywać się blisko włączonej wiertarki lub kosiarki; wcale nie zabierać ich na koncerty muzyczne (lub trzymać z dala od głośników). Do skutków ekspozycji na hałas kwalifikuje się nie tylko ból głowy. Raport przygotowany w 2008 r. dla federacji Transport & Environment dowodzi, że element tenże może każdego roku przyczyniać się nawet do 50 tys. zawałów serca, odpowiadać za 5 proc. udarów w Europie i niebezpiecznie podnosić poziom stresu u przyszłych mam, co w końcu negatywnie oddziałuje na wzrost płodu.
Chrońmy niemowlęta przed hałasem!
Wedle WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) nawet u 10-20 proc. młodzieży przed 18. rokiem życia może nastąpić ubytek słuchu i szum uszny. Zagrożenie stwarza słuchanie głośnej gry na urządzeniach mobilnych, a i na koncertach, dyskotekach lub w klubach. Niekorzystny nacisk na poziom zdrowia najmniejszych chorych wywiera hałas komunikacyjny i ekonomiczny; szkodliwe są nawet zabawki wydające dźwięki o dużym natężeniu.
Ból, któremu asystuje sztywność karku, niedowład rąk, nóg, zaburzenia stabilności i uwagi czy też duża temperatura i ból oka, wymaga natychmiastowego zgłoszenia się na pogotowie. Jeżeli odczuwamy uciski głowy bez innych dolegliwości, możemy poradzić sobie sami. Jak szybko zlikwidować ból głowy?
Środki
Jeśli dokucza ci migrena, zażyj środek przeciwbólowy. Jednak przed użyciem zapoznaj się z ulotką. Dowiesz się jak dawkować środek i czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań. Jeżeli ból jest mocny i regularnie się pojawia, udaj się do specjalisty. Środki na receptę mają przecież wiele efektów ubocznych.
Zioła
Zioła to proste środki na ból głowy. Wypij napar z mięty, białej wierzby, imbiru, kozłka lekarskiego, rumianku.
Akupresura
Ten sposób na ból głowy polega na uciskaniu danych miejsc 20 razy przez 2 minuty. Ucisk pobudza produkcję endorfin, które ograniczają odczuwanie bólu. Uciskanie wykonaj w następującej kolejności: uciskaj punkt miedzy brwiami, następnie uciskaj miejsce między palcem a palcem wskazującym (powtórz na obu dłoniach), uciskaj zagłębienie na środku karku, tuż nad linią włosów, ostatni element to miejsce na stopie między kciukiem a drugim palcem.