Grzyby a ich wartości odżywcze – czy grzyby są zdrowe?

0
2221

Borowiki, kurki, pieczarki, podgrzybki – czas na grzyby w pełni. Są podstawowym elementem w polskiej kuchni i nieodzownym elementem niektórych tradycyjnych dań, chociażby wigilijnych uszek, zupy grzybowej, czy pierogów z kapustą i grzybami. Do niedawna krążyła opinia, że są bezwartościowe, a tąż ich wartością są walory smakowe. I która jest prawda?

Wartości odżywcze

W ok. 70- 90% składają się z wody, ich sucha masa to głównie białko, dlatego możemy spotkać się z określeniem grzybów jako „leśnego mięsa”. Są także niskokaloryczne (w 100g świeżej masy jest mniej niż 50kcal).

Grzyby są bogate w cenny błonnik, który pełni ważną funkcję w przeciągu trawienia. Poprawia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom. W składzie chemicznym niektórych grzybów np. boczniaka ostrygowatego stwierdzono obecność beta-glukanów. Związki te przede wszystkim stymulują układ immunologiczny a także mogą być przydatne w profilaktyce i terapii chorób nowotworowych. Dowiedziono, że beta- glukany obniżają również poziom cholesterolu LDL we krwi. Owocniki grzybów zawierają niewielkie ilości cukrów prostych (wyjątek stanowi boczniak, zawiera ogromne ilości glukozy, fruktozy, ksylozy i mannozy) oraz tłuszczy (około 75% całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych stanowią nieocenione NNKT)

Grzyby są źródłem białka, charakteryzują się dobrą jego przyswajalnością, sięgającą 90%.

Witaminy, minerały?

Oczywiście! Głównym pierwiastkiem, który żyje w grzybach jest potas, który kontroluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację. Grzyby zawierają również: żelazo, wapń, fosfor, jod, selen, sole magnezu. Obfitują w witaminy, zwłaszcza z grupy B, szczególnie witaminę B1, B2 a także B3.Największą zawartością witaminy B1 wyróżniają się kurki. Zawartość witaminy B2 w grzybach jest cięższa niż w warzywach. Borowiki i podgrzybki obfitują w witaminę D2. Również grzyby zawierają niewielkie ilości witaminy C a także śladowe ilości witaminy B12 i E. Grzyby zawierają substancje antyoksydacyjne, etanolowe ekstrakty ze 150 gatunków grzybów wykazują działanie przeciwutleniające.

Walory smakowe?

Jak najbardziej! Często zastępują w kuchni niektóre przyprawy, znakomicie, jeśli zastąpią sól. Grzyby stanowią naturalny wzmacniacz smaku, mają intensywny zapach, są bardzo aromatyczne.

Czy grzyby mogą zaszkodzić?

Tak, ale ich kosztowanie to dobra rozkosz dla podniebienia, grzyby nie są zalecane dla każdego. Jako produkt ciężkostrawny nie nadają się w roli składnika diety osób w podeszłym wieku, dzieci oraz mających na choroby przewodu pokarmowego. Ponadto grzyby mają predyspozycja do kumulowania metali ciężkich. Spożywane w rozsądnych ilościach szkody zdrowiu nie wyrządzą, a nie sugeruje się porcji wyższej niż 250 g, i na taki grzybowy posiłek możemy pozwolić sobie maksimum 2 razy w tygodniu.

Uwaga na grzyby trujące!

Wszystkie grzyby są jadalne, niektóre tylko raz”. Powinien być na grzyby trujące, podobne do kapeluszników jadalnych. Powinny być zbierane tylko znane nam gatunki, jeśli jesteśmy pewne wątpliwości- nigdy nie kusić losu. Że zatem być powodem ciężkiego zatrucia, a nawet śmierci.

Czy grzyby są ciężkostrawne?

Niewielkie ilości grzybów powinny przynosić same korzyści dla przewodu pokarmowego, ze względu na obecność błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Jednakże wiele gatunków grzybów że być przyczyną dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, dlatego ograniczyć spożycie lub zrezygnować z nich powinny osoby chore na choroby przewodu pokarmowego, wątroby i nerek. Nie są również wskazane dla niemowląt i osób starszych.

Grzyby a ich wartości odżywcze – czy grzyby są zdrowe?Jak je przechowywać?

Grzyby można; marynować, suszyć, mrozić. (najmniej zdrowe są grzybki w zalewie octowej, jedzone okazjonalnie- nie powinny zaszkodzić) Należy je przerabiać bezpośrednio po pozyskaniu, dopóki są świeże. Należy myśleć o ich wcześniejszym dokładnym umyciu, aby usunąć szkodliwe zanieczyszczenia z ich powierzchni.

Piąty smak

Grzyby są źródłem smaku umami, czyli piątego smaku obok słodkiego, gorzkiego, słonego i kwaśnego. Opisuje się go jako bulionowy, smakowity, mięsny. Umami wzmacnia smak słony i słodki.

Kupuj z rozwagą!

Serki topione z grzybami, bulion grzybowy i inne „artykuły grzybowe” – czy są wiele z nimi wspólnego? Często nie! Popularny bulion grzybowy jest w naszym składzie tylko 0,7% grzybów, a reszta to sól, utwardzony tłuszcz roślinny, wzmacniacze smaku np. glutaminian sodu i inne niezdrowe składniki. Warto więc czytać etykiety i sprawdzić ile w artykule znajduje się cennych kapeluszników.

Najdroższe grzyby?

To trufle. Są uważane za najsmaczniejsze, o niezwykłym aromacie, uchodzą za afrodyzjak. Kilogram trufli kosztuje nawet 3600zł i więcej. W własnych sklepach można kupić truflowe pesto i oliwę w przystępniejszej cenie. Dziś grzyby uznawane są za żywność funkcjonalną, ponieważ udowodniono, że wywierają zbawienny wpływ na zdrowie. Opisano ich właściwości przeciwnowotworowe, ochronne dla serca i naczyń, obniżające poziom złego cholesterolu, działanie przeciwcukrzycowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here