Foteliki samochodowe idealne dla dzieci po 3 roku życia

0
2632

Zgodnie z polskim prawem każdy rodzic jest zobowiązany do przewożenia dziecka w foteliku samochodowym, aż do osiągnięcia przez niego 150 cm, zatem jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Już kompletując wyprawkę stajemy przed dylematem, jaki fotelik wybrać, szeroki wybór sprawia, że nie jest to takie proste. W wieku niemowlęcym fotelik pełni też funkcje nosidełka stąd wybiera się produkt 2 w 1, co jest dosyć skomplikowane, więc często rodzice sądzą , że wybór kolejnego będzie już łatwiejszy, a nie zawsze tak bywa. Warto również wiedzieć, że jeżeli nie przewozimy dziecka w foteliku narażamy się na kary, tj. 3 punkty karne i 150 zł mandatu. To zdecydowanie za mało biorąc pod uwagę, że foteliki samochodowe, to nie żadna fanaberia, ale gwarancja bezpieczeństwa. A przecież nie ma nic ważniejszego niż dobro naszego dziecka. Nawet chwilowe odpięcie dziecka z fotelika może spowodować jego uraz, gdyż do kolizji może dojść bardzo szybko. Dzieci są na nie zdecydowanie bardziej narażone, z powodu tego , że dopiero się rozwijają.

Gdzie warto kupić foteliki samochodowe?

Foteliki samochodowe warto kupić u sprawdzonego źródła. Nie polecane jest kupowanie w supermarketach czy też na bazarach, nie wspominając już o komisach. Używane foteliki samochodowe mogą być po wypadku, zatem nie są w żadnym stopniu gwarantem bezpieczeństwa. Przede wszystkim fotelik ma również termin przydatności, dlatego najlepiej wybrać nowy model, ale taki z certyfikatami bezpieczeństwa. Tutaj warto zwrócić uwagę, czy fotelik posiada homologację takie jak ECE R44-03 lub ECE R44-04 oraz przeczytać, jak określony model sprawdził się w crash testach przeprowadzonych przez ADAC, ANWB, NHTSA, OEAMTC, AA Trust oraz OEAMTC.

Fotelik samochodowy 15-36 – charakterystyka

Największą trudność mogą sprawić foteliki samochodowe od 15 kg do 36 kg, które zdecydowanie różnią się od poprzedników, przede wszystkim tym, że dziecko przypina się do niego za pomocą pasa bezpieczeństwa. Warto zatem wybrać prowadnice, które są wytrzymałe, nie zwijają się również i nie uciskają brzucha.

To już prawdopodobnie ostatni fotelik i należy poświęcić mu taką samą uwagę, jak w przypadku pierwszego. Dedykowany jest dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Foteliki samochodowe od 15 kg do 36 kg nie mają już wewnętrznych pasów pięciopunktowych, zatem należy dokładnie sprawdzić, by pas samochodowy miał odpowiedni przebieg zarówno w ramionach, jak i biodrach. Foteliki samochodowe od 15 kg do 36 kg gwarantują dodatkową ochronę w razie uderzeń bocznych, gdyż dziecko siedzi wyżej. Najlepiej wybrać modele, które mają system ISOFIX, dają one możliwość dodatkowego przymocowania, zatem zwiększają bezpieczeństwo.

Co powinien posiadać fotelik samochodowy 15-36?

Wbrew powszechnej opinii bardzo ważny jest materiał, z którego jest wykonany. A dokładnie najlepiej zdecydować się na materiał pochłaniający energię w razie uderzenia. Pozwala to na tłumienie wstrząsów. Dodatkowo struktura plastra miodu zapewnia ochronę w przypadku zderzenia czołowego. Każdy fotelik od 15-36 kg powinien również zapewniać komfort ruchów i być dla dziecka bardzo wygodny, ażeby w czasie np. długiej podróży mogło się zdrzemnąć oraz zrelaksować, a zastosowanie Cybex Solution Q2-Fix zapobiega opadaniu głowy. Nie bez znaczenia jest również ochrona na pas, która zapobiega otarciom delikatnej skóry najmłodszych.

Najlepsze modele posiadają także system ochrony bocznej oraz technologię EPS. Oznacza to, że mają dodatkowe wzmocnienia w okolicach zarówno głowy, jak i karku. Nowością jest również Side Impact Rotation, który w razie uderzenia w samochód, obraca fotelik wokół osi, ma to za zadanie oddalić dziecko od uderzenia i wstrząsu, aby zapobiec w jak największej mierze urazom. W przypadku dzieci o większej posturze, warto wybrać model, który można powiększyć zarówno na wysokość, ale też na szerokość.

Dodatkowym gadżetem jest wskaźnik Eye Level, który sygnalizuje za pomocą linii, gdzie powinien znajdować się zagłówek, aby jak najlepiej chronił te najdelikatniejsze partie ciała.

Czym kierować się przy wyborze fotelika?

Wybierając fotelik samochodowy 15-36 kg nie należy sugerować się ceną, gdyż życie i zdrowie dziecka jest bezcenne. Warto zatem wybierać modele, które zostały wysoko ocenione w testach wytrzymałości i dodatkowo posiadają liczne zabezpieczenia. Chronią one całe ciało, a w szczególności głowę, szyję, kręgosłup i miednicę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here