Fotelik samochodowy 4-12 lat – co jest najważniejsze?

0
1249
Fotelik samochodowy 4-12 lat

Fotelik samochodowy do 36 kg to niestety wciąż zbyt często ignorowany temat. O ile rodzice bardzo skrupulatnie przeglądają oferty pierwszych łupin dla noworodków, wraz z rośnięciem dziecka wciąż potrafią kwestię bezpieczeństwa odsunąć na dalszy plan. To bardzo nierozsądne. Foteliki dla dzieci 15-36 kg są bardzo ważne – nie tylko po to, by uchronić kierowcę przed mandatem. Najważniejsze bowiem jest bezpieczeństwo jadącego dziecka.

Bezpieczne przewożenie dzieci a polskie prawo

Polskie prawo przewiduje nakaz przewożenia dzieci w fotelikach do osiągnięcia przez nich wzrostu 150 cm. Wynika to z faktu, że pasy w samochodach zaprojektowane są dla osób wyższych. Jednocześnie jednak istnieją sytuacje, w których obowiązek jest zniesiony – to pewnego rodzaju wyjście naprzeciw potrzebom większych rodzin. Gdy na kanapie przewożona jest trójka dzieci, nie jest niezbędny fotelik samochodowy 4-12 lat. Dziecko, które ukończyło 3 lata, może jechać po środku zapięte jedynie pasem. Tym samym narażone zostaje na poważne uszczerbki na zdrowiu w czasie kolizji. Nieodpowiednio przeprowadzony pas może uszkodzić jego narządy wewnętrzne. Brak ochrony bocznej skupia całą siłę uderzenia na jego wątłym ciele. Niewiele osób naprawdę zdaje sobie z tego sprawę.

Wciąż bardzo często rodzice wybierają tanie foteliki, które można dostać w każdym hipermarkecie za grosze. Chociaż polskie prawo powoli się zmienia, wciąż nie ma regulacji, która zakazywałaby ich sprzedaży. Trzeba jednak wiedzieć, że zdecydowana większość z nich nie zapewnia bezpieczeństwa przewożonym w nich dzieciom. Nie przechodzą one żadnych testów zderzeniowych, często też nie są wyposażone w specjalne prowadnice do pasów. Aby wybrać właściwy fotelik samochodowy do 36 kg, trzeba wiedzieć, na co w ogóle spojrzeć przed zakupem.

Jak wybrać fotelik samochodowy 4-12 lat?

Przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo twojego dziecka. Upewnij się, czy wybrany przez ciebie fotelik samochodowy do 36 kg przeszedł testy zderzeniowe, które w jasny sposób pokazują, w jakim stopniu chronią one malucha w czasie kolizji. Wybierz model z wysokim oparciem i bez podłokietników, które prowadzą do złego przeprowadzenia pasa biodrowego, o czym wspominaliśmy wcześniej. Pamiętaj, że bezpieczny fotelik samochodowy 4-12 lat powinien mieć wbudowaną ochronę boczną, która zbiera siłę w momencie uderzenia bocznego. Zwróć także uwagę na materiały wykorzystane do jego produkcji. Bezpieczeństwo na drodze liczy się zawsze – nie ma znaczenia ilość kilometrów, które pokonujecie samochodem.

Jak wybrać fotelik samochodowy 4-12 lat

Nie mniej istotny w czasie jazdy jest komfort maluszka. Zwróć uwagę, czy przeglądane przez ciebie foteliki dla dzieci 15-36 kg mają regulowane na wysokość zagłówki, które dopasowują się idealnie do jego wzrostu (to również warunek konieczny, by jazda była bezpieczna). Pamiętaj, że kilkuletni maluszek wciąż lubi uciąć sobie drzemkę w czasie jazdy. Oparcie i zagłówek zatem powinny być wygodne, by zapewnić mu komfortową pozycję podczas snu. Ogromne znaczenie ma również forma zagłówka. Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci 15-36 kg wyposażone są w te w kształcie litery V, jednocześnie wspierają główkę i pozwalają na swobodne poznawanie otoczenia.

Współcześnie możliwe jest także bezpieczne przewożenie trójki dzieci w fotelikach jednocześnie. Najnowsze foteliki dla dzieci 15-36 kg mają ściągane panele boczne, dzięki czemu mieszczą się na tylnej kanapie samochodu. To prawdziwa rewolucja w życiu rodzin wielodzietnych, które nie muszą wybierać między bezpieczeństwem a wspólnymi podróżami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here