Komórka jajowa jest największa komórką znajdującą się w ludzkim organizmie. Jest to żeńska gameta zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt czy roślin. Komórka jajowa spełnia przede wszystkim funkcje rozrodcze. Oto najciekawsze fakty o komórce jajowej, o których być może nie wie większość kobiet.
Większe od plemników
Jak wynika z badań naukowców, komórka jajowa jest największą komórką znajdującą się w ciele, zdecydowanie większą od wszystkich pozostałych. W rzeczywistości jednak nie jest ona większa od ziarenka piasku, ale bez problemów można obserwować ją gołym okiem, nawet bez wykorzystania mikroskopu. Komórki jajowe są nawet dwudziestokrotnie większe niż plemniki.
Komórki jajowe powstają już w łonie matki
Organizm małej kobiety znajdującej się w łonie matki komórki jajowe zaczyna wytwarzać już około 9 tygodni po zapłodnieniu. W 5-6 miesiącu życia płodu jest już och nawet 7 milionów. Fakty o komórce jajowej są takie, że w momencie narodzin dziewczynki ustala się dokładna liczba w pełni dojrzałych komórek jajowych, podzielonych po równo pomiędzy dwa jajniki. W takiej formie pozostają one aż do momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej dziewczynki.
Życie komórki jajowej
Ile żyje komórka jajowa? To pytanie nurtuje często wiele kobiet, nie tylko tych starających się o potomka. Otóż uwolniona komórka jajkowa żyje około 12 godzin, maksymalnie dobę. Warto jednak pamiętać, że cykl życia komórki jajkowej wraz z wiekiem kobiety ulega znacznemu skróceniu.
Kobieca płodność
Płodność kobieca może być zaburzona przez pewne szkodliwe czynniki. Z całą pewnością nie sprzyja jej:
– nadmierne spożywanie kofeiny,
– palenie papierosów (zarówno czynne, jak i bierne),
– zła dieta,
– brak aktywności fizycznej.Wszystkie te czynniki w mniejszym bądź większym stopniu niekorzystnie wpływają na układ hormonalny, uszkadzając DNA.
Dieta a równowaga hormonalna
Dla prawidłowej równowagi hormonalnej dieta jest niezwykle istotną kwestią, szczególnie dla rozwoju zdrowych komórek jajowych (właśnie dlatego większość świadomych kobiet planujących macierzyństwo tak dba o zdrową i zbilansowaną dietę). Niedobory pewnych składników odżywczych mogą między innymi wpływać na nieregularność miesiączkowych cykli, zaburzenia równowagi hormonalnej, znaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia poronienia, a także zdecydowanie gorszą jakości komórek jajowych. Dla zdrowia własnego i komórek jajowych dieta kobiety powinna być bogata w żelazo, magnez, wapń, witaminę B12 oraz witaminę B6. W przypadku kobiet starających się o potomstwo w diecie znaleźć się musi także kwas foliowy.