Depresja u osób starych jest dość powszechną przypadłością, co nie oznacza, że depresja starcza jest dobra. Depresja u osób starszych przejawia się inaczej niż u młodszych i tak dlatego objawy depresji starczej mylone są z symptomami innych chorób nękających seniorów. Przyczyn depresji u osób starszych czasem trzeba również poszukiwać w środkach przyjmowanych na leczenie różnych zaburzeń. Inną powszechną przyczyną depresji u seniorów jest samotność. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
Przyczyny depresji starczej
Trudne zmiany, z którymi muszą zmierzyć się starsi ludzie, np. śmierć małżonka lub choroby, mogą doprowadzać do depresji. Są różne typy depresji, jednak depresja u ludzi starszych nie jest bynajmniej naturalną częścią przebiegu starzenia się. Wręcz przeciwnie, wielu seniorów jest w stopniu w miarę pogodnie być na emeryturze. Nieleczona depresja u osób starszych może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu, dlatego warto poznać objawy depresji a w razie konieczności podjąć leczenie.
Zmiany będące w organizmie i lęk połączony ze koleją stylu bycia mogą wpłynąć na pojawienie się depresji u osób starszych. Na depresję bardziej narażeni są ludzie, którzy mieli na nią w przeszłości lub mieli przypadki depresji w rodzinie. Do innych czynników ryzyka należą:
•samotność i izolacja od ludzi,
•strata sensu życia,
•choroby osób starszych,
•przyjmowane środki,
•lęki (przed śmiercią, a i o pieniądze i zdrowie),
•śmierć członków rodziny, małżonka, przyjaciół, a nawet zwierzęcia codziennego.
Życie człowieka kieruje się z następnych etapów. Każdy z nich wyróżnia się innymi zachowaniami, potrzebami i przeżyciami. Kiedy jest się młodym, nie myśli się o starzeniu się i problemach połączonych z tym czasem. Jednak starość jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Organizm wraz z wiekiem działa mniej sprawnie, pojawiają się problemy zdrowotne, a i zaburzenia sfery psychicznej. Osoby w podeszłym wieku muszą zmagać się z wieloma trudnościami oraz zaburzeniami. W grupie chorób psychicznych dotykających osoby starsze znajduje się depresja. Jest ona dosyć rozpowszechnioną w tym wieku dolegliwością. Jednak często nie da się jej rozpoznać z względu innych schorzeń występujących równolegle, połączonych z schorzeniami organicznymi wywołanymi starzeniem się organizmu.
Rozpoznanie depresji w podeszłym wieku jest ciężkie, ponieważ osoby starsze są na szereg zaburzeń somatycznych, które mogą przypominać zaburzenia depresyjne lub maskować je. W liczbie osób po 65. roku życia wyróżnia się najczęściej obniżenie nastroju połączone z przeżywaniem smutku i przygnębieniem. Dostrzega się także objawy depresji w chorobach somatycznych i w otępieniu, które są kluczowe dla osób w podeszłym wieku. Na wzrost depresji mają wpływ: wiek, współwystępowanie chorób somatycznych oraz elementy stresowe połączone z wiekiem. Im ktoś jest starszy, tym daleko jest narażony na wystąpienie depresji. W niektórych chorobach somatycznych dostrzega się częściej zaburzenia depresyjne. Do takich chorób należą: dolegliwość wieńcowa, kłopoty z sercem, niewydolność fizyczna, choroby układu krążenia, udary mózgu, zniszczenia naczyń mózgowych, cukrzyca, choroby metaboliczne, długotrwałe choroby płuc, choroby tarczycy, wątroby oraz nowotwory. Elementy ryzyka depresji u osób po 65. roku życia, to: poczucie samotności, brak opieki z zewnątrz, zaburzenia słuchu oraz niskie wykształcenie.Ryzyko depresji narasta wraz z wiekiem. Nie jest ono jednak bezpośrednio z nim połączone. O znacznie większą pracę w wystąpieniu depresji odgrywają czynniki stresowe, które stają się coraz silniejsze wraz z wiekiem. Do głównych czynników stresowych w podeszłym wieku należą choroby fizyczne, zmniejszenie sprawności psychoruchowej oraz poczucie samotności. Osoby w wieku podeszłym, które czują się osamotnione i wyizolowane, skarżą się na wiele wady niż osoby, które mają wokół siebie innych ludzi. Elementami psychologicznymi powiększającymi stres są: zły stan finansowy, owdowienie, samotność, zmiana miejsca zamieszkania, wypis ze szpitala po przebytej chorobie, a także wiek powyżej 80 lat. Pojawienie się depresji u osób starszych może liczyć również kontakt z dolegliwościami układu nerwowego. Do tych chorób należą: dolegliwość Parkinsona, Alzheimera, udar, padaczka.
Objawy depresji u starszych osób
Starość jest trudnym okresem w życiu człowieka, gdyż wiele osób traci wtedy sens istnienia. Osoby starsze, które przeszły na emeryturę, często nie mają miejsca i czują się niepotrzebne. Dodatkowo znajdują się w stanie życia, kiedy tracą bliskie osoby, przyjaciół, rodzeństwo czy małżonków. Depresja u osób starszych często zbiega się z różnymi zaburzeniami, a to że jest ją dostrzec, a leczenie opóźnia się, pogłębiając chorobę. U osób starszych depresja trwa dłużej niż u młodszych. Podwaja to ich ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia, ataki serca oraz śmierć. Ze względu na depresję wydłuża się okres rekonwalescencji osób starszych będących na inne zaburzenia.