Czy warto udać się z niemowlakiem do fizjoterapeuty…?

0
1894
Czy warto udać się z niemowlakiem do fizjoterapeuty...?

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców korzysta z konsultacji fizjoterapeutycznej dla swojej małej pociechy. Wzrasta świadomość w społeczeństwie dotycząca prawidłowego rozwoju dziecka jak i to w jaki sposób może on wpływać na późniejsze trudności psychomotoryczne.

Niezmiernie ważne jest abyśmy zdali sobie sprawę jak duże znaczenie mają najprostsze czynności, które wykonujemy codziennie opiekując się naszym niemowlakiem. Zmiana pieluchy, podnoszenie dziecka czy noszenie go, obracanie z pleców na brzuszek  – no coś co robimy wręcz intuicyjnie, może okazać się niezbyt trafną techniką pielęgnacyjną akurat dla Waszego dziecka. Niestety wielu rodziców trafia do fizjoterapeuty stosunkowo późno tj. ok 5-6 miesiąca życia dziecka z problemem m.in. zaburzenia napięcia mięśniowego. Pojawiają się pytania – dlaczego moje dziecko nie lubi leżeć od urodzenia na brzuszku? Dlaczego ciągle wygina się w jedną stronę i nie chce obrócić główki w drugą stronę? Dlaczego wpycha główkę w materac i robi mostki? Dlaczego płacze przy rozbieraniu/ubieraniu? Dlaczego pręży się przy karmieniu? Można by tak mnożyć te pytania w nieskończoność.. Dobra wiadomość jest taka, że wczesna konsultacja u fizjoterapeuty pediatrycznego może rozwiać wszelkie wątpliwości rodziców i sprawić, że będą oni cieszyć się fascynującym światem swojego dziecka.

Jeśli jednak fizjoterapeuta zauważy nieprawidłowości w rozwoju psychomotorycznym dziecka – będzie mógł pokierować rodzicem w całym cyklu terapii przewidzianej dla dziecka w taki sposób, aby rodzic nie czuł się zagubiony. Fizjoterapeuta może zaproponować systematyczne ćwiczenia z dzieckiem w gabinecie (ucząc jednocześnie rodziców jak właściwie opiekować się z dzieckiem, jak ćwiczyć poprzez zabawę w domu), może zaproponować dodatkowe konsultacje u różnych specjalistów takich jak neurolog dziecięcy, genetyk, ortopeda itp..

Warto wspomnieć o jednej rzeczy – fizjoterapeuta to osoba, która poprzez swoją edukację, liczne certyfikowane szkolenia  jest niezastąpionym ogniwem w procesie rehabilitacji dziecka. Terapia dziecka żeby była skuteczna musi opierać się na wzajemnej współpracy Fizjoterapeuta – Rodzic. Niestety często zdarza się sytuacja, że rodzice próbują „naśladować” to co wykonuje fizjoterapeuta na zajęciach wbrew jego zaleceniom albo co gorsze – oglądają różne filmiki w internecie i próbują być terapeutami na własną rękę. Takie zachowanie rodziców może wpłynąć negatywnie na rozwój ich dziecka i na pewno nie będzie miało wiele wspólnego z działaniem fizjoterapeuty.

Pamiętajmy, że rozwój dzieci nie jest jednakowy, więc nie możemy porównywać swojego dziecka do dziecka naszych znajomych. Im wcześniej poznamy prawidłowe zasady pielęgnacji dziecka, jego poszczególne etapy prawidłowego rozwoju, tym większe prawdopodobieństwo, że zapewnimy mu harmonijny rozwój i będzie można spać spokojnie.

Fizjoterapia Pediatryczna  Magdalena Chwiałkowska (Pietrzak) – rehabilitacja dzieci Poznań.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here