Stres uderza w żołądek. Ważne owego symptomy to ucisk, palenie w dołku, czasem laksacja bądź wymioty. Można łagodzić je środkami gastrycznymi. Gdy nie zlikwidujemy prawdziwej podstawy choroby, czyli nie zapanujemy nad stresem, problemy powrócą ze zdwojoną siłą. Gdy jesteśmy zdenerwowani bądź przestraszeni, mózg daje tę wiedzę do wszelkich chrząstek oraz organów. To typ alarmu: przygotujcie się do odparcia wroga! We krwi zwiększa się stopień adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu. Również wzrasta zapotrzebowanie komórek, uruchamiane są zatem zapasy paliwa, i tymże samym narasta stężenie glukozy. Wszystko po to, by przetrwać. Gdy zagrożenie nie trwa długo, taka mobilizacja organizmu nie pozostawia po sobie śladu. Odmiennie się dzieje, jeśli stale
jesteśmy w stresie oraz nie potrafimy nad nim zapanować. Na skutek rozwijającego się podniesionego poziomu adrenaliny oraz kortyzolu zmniejsza się wytrzymałość organizmu, narasta rozciągnięcie mięśniowe, niebezpiecznie zwiększa się ciśnienie krwi oraz nasila się niebezpieczeństwo dolegliwości serca. Jednak jako pierwszy efekty stresu czuje żołądek. Wyściełająca go błona śluzowa staje się niezwykle podatna na działanie kwasów trawiennych, jakie pod wpływem adrenaliny wydobywają się w większej liczbie. Więc odczuwamy palenie w dołku, zgagę. Im dłużej jest stres, trym większe zagrożenie, iż choroby, jakie pojawiają się okazjonalnie, zapiszą się. Może więc dotrzeć do dolegliwości wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej, nadwrażliwości jelita
grubego, przewlekłych zaparć. Lęk oraz laksacja niestety nierzadko chodzą ze sobą w parze. Choroby żołądkowo-jelitowe dopadają uczniów, studentów, osoby przeżywające stres w pracy lub życiu osobistym. Jednak sama laksacja stanowi inny powód stresu, ponieważ jest niebezpieczna oraz nierzadko wiąże się z bólami brzucha. Jak jej zaradzić? Ważną funkcję odgrywa tu nie tylko zwalczenie samych dolegliwości, jednak również ich podstawy, więc stresu. Jeśli chcesz się o tym dowiedzieć, to przeczytaj ten artykuł.
Laksacja z nerwów – jak jej zapobiegać?
Jest mnóstwo sposobów, jakie pomagają łagodzić nieprzyjemne efekty stresu. Jeśli ostatnio nie brakuje go w Twoim życiu, jak najszybciej zastosuj techniki relaksacyjne. Potrzebna jest tu aktywność ruchowa. Podczas ruchu Twój organizm wytwarza hormony szczęścia – endorfiny. Przekonaj się o tymże oraz jeśli nerwy przejmują kontrolę, wybierz się na spacer w zdecydowanym tempie, rower lub basen, a najlepiej uprawiaj sport często. Kolejny sposób to medytacja, na którą starczy przeznaczyć tylko parę minut rano oraz wieczorem. Jak to robić? Rozpocznij od niezwykle łatwych technik, jakie ułatwią Ci odpędzić “złe” myślenia oraz myśli pojawiające się w Twojej głowie, np. wyobraź sobie, iż kładziesz obraz na morskich falach oraz odpływa wespół z nimi, lub iż jest z piasku oraz się rozsypuje bądź z lodu oraz rozpuszcza się. Ważne jest również wsparcie ze strony bliskich, więc jeśli jest Ci źle, spotkaj się z kimś z rodziny bądź znajomym oraz porozmawiaj o własnych kłopotach bądź po prostu miło spędźcie czas.
Uciski brzucha, rozwolnienie oraz stres – pierwsza pomoc
Leczenie biegunki spowodowanej stresem
Jeśli masz stresującą sytuację oraz już zdążyła dopaść Cię laksacja, musisz oddziaływać od razu. By choroby nie pokrzyżowały Twoich planów, możesz sięgnąć po jeden z dostępnych w aptekach leków przeciwbiegunkowych, np. węgiel leczniczy lub środki hamujące motorykę przewodu pokarmowego (np. loperamid). Jednak przed sięgnięciem po środek przeczytaj natomiast ulotkę oraz zastosuj się do zawartych w niej wskazań.
Laksacja ze stresu a dieta
Jeśli dopadnie Cię rozwolnienie ze stresu, możesz wesprzeć jego leczenie dietą. Istotne jest tu nie tylko oparcie menu na artykułach o działaniu zapierającym, jednak również wyeliminowanie tychże, jakie pogarszają symptomy. Po co sięgać? Przy biegunce zalecane są marchwianka, banany, biały ryż, mus jabłkowy oraz tosty z białego pieczywa. Możesz również zjeść gotowane bądź pieczone ziemniaki, gotowane mięso kurczaka lub rosół. Nie sięgaj jednak po artykuły tłuste, ciężkostrawne, nasilające biegunkę, do jakich potrafimy zakwalifikować m.in. strączki, brokuły, kapustę, kalafior, zielone warzywa liściaste, kukurydzę, paprykę. Uwaga na napoje, ponieważ chociaż podczas biegunki niezwykle istotne jest picie wody w celu uzupełnienia utraconych płynów, musisz unikać pewnych napojów, w tymże kawy, mleka, alkoholu, napojów gazowanych oraz słodzonych słodzikami, ponieważ pewne spośród nich mają działanie przeczyszczające. Gdy laksacja występuje u Ciebie nierzadko oraz ma ogromne nasilenie, musisz skonsultować się w tejże kwestii ze specjalistą, ponieważ choroby potrafią mieć źródło chorobowe.
Jakie są efekty chronicznego stresu?
Choć krótkotrwały stres ma nam wesprzeć w kryzysowych sprawach, gdy jest mocny oraz długi, może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz normalnym funkcjonowaniu. Do konsekwencji długotrwałego stresu przynależą: bezsenność, zmęczenie, kłopoty z pamięcią oraz uwagą, uciski pleców, głowy, żołądka. Gdy cierpisz na dolegliwość autoimmunologiczną, pod wpływem stresu potrafią nasilić się jej symptomy.