Badanie ultrasonograficzne jest wydajną ze szczególnie używanych metod praktyki w pracy lekarskiej. Na wstępie technologia fal dźwiękowych była przeznaczonych dla celów wojskowym, takim jak nawigacja czy mapowanie podłoża zbiorników wodnych. W 1942 roku Karl Dussik, wiedeński neurochirurg, podjął pierwsze kroki wykorzystania ultrasonografii do malowania naczyń krwionośnych w umysłu. Od tego momentu otworzył się intensywny wzrost medycznego USG, jaki okazał się być zdecydowanie najskuteczniejszą formą diagnostyczną.
Ultrasonografia – jak działa?
Współczesne ultrasonografy w całym uproszczeniu liczą się z dwóch częśi: głowicy USG oraz monitora. Głowica USG pełni funkcję emitera i dodatkowo odbiornika fal dźwiękowych. Po podjęciu analizowania wiązka dźwiękowa penetruje tkanki na drugą głębokość, w zależności od częstotliwości fali, po czym podlega odbiciu i dochodzi do odbiornika w głowicy. Tam konwertowana jest na sygnał elektryczny, który wtedy dochodzi do monitora. W taki sposób otrzymujemy standardowy dwuwymiarowy obraz USG. W zależności od tego, które formy w ciała chcemy wybrać, specjalista wykorzystuje samą z trzech najpopulaniejszych głowic:
– głowica liniowa – używana jest do obrazowania form lub aparatów powierzchniowych (na dowód wątroba),
– głowica konweksowa – spośród jej usługą oceniamy organy położone głębiej, takie kiedy na dowód nerki,
– głowica sektorowa – ze względu na ludzką częstotliwość fali penetruje tkanki najgłębiej. Jest niezwykle skuteczna w przypadku pacjentów otyłych, gdzie wiązka dźwiękowa musi wziąć większą przestrzeń, aby wejść do narządu.
Ultrasonografia – kiedy ją wykorzystujemy?
Obecnie USG pełni istotną pracę w ocenie medycznej. Podawane istnieje w niemal wszystkich dziedzinach medycyny. By pokazać, jako wysoce ważną kwestię pełni, wystarczy skoncentrować się na kilku przykładach:
– USG jamy brzusznej – jedna spośród najciekawszych metod wykorzystywania ultrasonografii. Da nam obrazowanie takich organów jak wątroba, śledziona, nerki, ściany jelit czy pęcherz moczowy. Przeglądowe USG jamy brzusznej służy diagnostyce takich chorób, jak: kamica pęcherzyka żółciowego, kamica nerkowa czy zastoje moczu w odległościach moczowych. Również duzi pełniącą rolę w analizie wielu choroby nowotworowych, także łagodnych, jak także złośliwych. Jest w stanie pokazać złogi w miąższu wątroby czy nerek. Z różnej strony, w przypadku urazów, jesteśmy w stanie, za pomocą USG zweryfikować czy doszło do krwawienia wewnątrz jamy brzusznej (tzw. USG FAST – używane w medycynie ratunkowej)
– Echokardiografia – tenże sposób ultrasonografii służy ocenie budowy i pracy mięśnia sercowego. Rozróżniamy dwa zasadnicze rodzaje echokardiografii (ECHO): ECHO przezklatkowe (polega na przyłożeniu głowicy do klatki piersiowej) oraz ECHO przezprzełykowe, gdzie specjalna głowica wkładana jest do przełyku. ECHO przezprzełykowe jest zdecydowanie dokładniejsze ponieważ serce znajduje się w sąsiedztwie przełyku.
W trakcie analizowania ECHO oceniamy między innymi anatomię zastawek czy obecność nieprawidłowości w całości mięśnia sercowego (doświadczony kardiolog bez kłopotu zdiagnozuje zawansowany zawał). Najważniejszą rolę pełni też możliwość oceny pracy serca. Badanie echokardiografii służy ocenie takich parametrów, jak frakcja wyrzutowa serca (niewłaściwa w przypadku niewydolności serca) czy niedomykalność zastawek i połączony z samym, niekorzystny, wsteczny przepływ krwi.
– USG doppler kodowany kolorem – tenże typ analizowania zdecydowanie zwiększył znaczenie USG, szczególnie w chirurgii naczyniowej czy kardiologii, ponieważ pozwolił ocenić przepływ krwi w naczyniach i w centrum. To tylko na sonografii dopplerowskiej opiera się wspomniana wcześniej echokardiografia. Metoda ta wykorzystywana jest również w ocenie zakrzepicy żył kończyn dolnych.
USG – lub na iż istnieje dobre?
Jeden spośród najprostszych mitów na materiał ultrasonografii wtedy sam dotyczący rzekomego niebezpieczeństwa, powstającego z przeprowadzenia takiego badania Należy mieć na uwadze, że dla małego pacjenta badanie z zachowaniem technologii ultrasonograficznych nie stwarza żadnego ryzyka!Jednak, co ciekawe, jakieś z doświadczeń naukowych łączą narażanie dzieci w okresie prenatalnym na ultradźwięki z występowaniem obok nich leworęcznośc
Nie dla wszystkiego
Badanie rentgenowskie nie jest wskazane osobom w ciąży. Promieniowanie może bowiem wywołać mnóstwo działań niepożądanych, takich jak poronienie, śmierć dziecka w łonie mamy lub niedorozwój umysłowy u urodzonego dziecka. Niebezpieczeństwo nastąpienia powikłań istnieje najznaczniejsze wtedy, gdy rentgen robi się w stanie od 3. do 8. tygodnia ciąży – a to, gdy liczą się kluczowe układy organizmu. Najmniejsze ryzyko wpisuje się też w trzecim kwartale. Jeśli jest potrzebę wykonania rentgena u osoby spodziewającej się dziecka (np. jest on obligatoryjny dla ochronienia jej zdrowia i życiaa), radiolog winien podawać się do precyzyjnie pewnym procedurom. Trzeba zapewnić dużą ochronę dziecka przed narażeniem na promieniowanie rentgenowskie przez dobór dobrej metody promienia oraz przynoszenie odpowiednich osłon na okolicę brzucha i miednicy.