Uczuleniowe zapalenie krtani to dosyć popularne zaburzenie u dzieci. Rzadziej jest u dorosłych. Przejawia się stanem zapalnym górnych dróg oddechowych będącą odpowiedzią alergiczną na czynniki znajdujące się w krtani. Zapalenie krtani u dzieci może być efektem ukąszenia owadów (pszczoły, osy, szerszenia), i również w efekcie pewnych posiłków oraz preparatów. Uczuleniowe zapalenie krtani może być niebezpieczeństwem dla życia.
Podstawy alergicznego zapalenia krtani
Na uczuleniowe zapalenie krtani szczególnie narażone są dzieci. Luźna tkanka łączna krtani młodego dziecka podatna jest na obrzęk, który może być etiologią zwężenia światła krtani, co może przejawiać się silną, nagłą dusznością. Obrzęk krtani powstały w efekcie ukąszenia owadów lub alergenów wziewnych oraz pokarmowych może być niebezpieczeństwem dla życia. W współzależności od alergenu, organizm twojego dziecka rozpoznaje pewne substancje jako obce oraz się przed nimi broni. W tenże sposób powstaje odpowiedź alergiczna. Alergen przechodzi przez skórę, drogi oddechowe, co przejawia się obrzękiem krtani, kaszlem oraz chrypką. Tychże symptomów alergii nie można lekceważyć.
•alergie pokarmowe – działanie alergenu pokarmowego, np. mleka krowiego, orzechów, czekolady, owoców cytrusowych
•alergia na środki,
•alergia na pyłki kwiatowe,
•alergia na sierść kota,
•alergia na jad owadów.
Uczulenie na pszczoły
Odpowiedź organizmu na jad owadów może być miejscowa, ograniczona do obrzęków oraz pokrzywki w miejscu użądlenia. Do różnych symptomów nadwrażliwości na jad pszczoły przynależą: duszności, katar oraz uczuleniowe zapalenie krtani. Moga pojawić się również mdłości, laksacja, spadek ciśnienia oraz omdlenia, a w cięższych wypadkach – wstrząs anafilaktyczny. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy u dziecka, należy niezwłocznie wezwać specjalisty. W niemal 50% wypadków odczyn uczuleniowy pojawia się natychmiast. Część osób, u jakich poznano owego rodzaju nadwrażliwość ma tzw. zestaw pierwszej pomocy, w skład jakiego wchodzi adrenalina. Uczulenie na jad owadów nie jest naturalne.
Uczuleniowe zapalenie krtani – jak się przejawia?
Pośród symptomów zapalenia krtani niezwykle popularnym jest zachrypnięty, szorstki głos. Momentami możliwa jest choćby strata głosu bądź jego szybkie męczenie się oraz łamanie. Różnymi sygnałami są: gęsta wydzielina w drogach oddechowych, podrażnienie gardła, ciągła potrzeba odchrząkiwania, kaszel, trudności z połykaniem. W wypadku przewlekłego zapalenia krtani symptomy te rozwijają się ponad dwóch tygodni. Gdy u Ciebie bądź Twojego dziecka występują te symptomy oraz podejrzewasz alergiczny obrzęk krtani, musisz natomiast wiedzieć, iż uczulenie to nie jedyna dopuszczalna podstawa tych choroby, ponieważ za stanem zapalnym może stać choroba wirusowa, nadużywanie głosu (np. u nauczycieli, wokalistów), dolegliwość refluksowa przełyku, palenie papierosów, długotrwałe narażenie na działanie chemikaliów, polipy, stosowanie sterydów wziewnych (np. na astmę).
Zapalenie krtani i alergia – jak sobie poradzić?
Długotrwałe bądź nawracające zapalenie krtani potrzebuje oceny w celu potwierdzenia bądź wyeliminowania alergicznego źródła choroby. Na testy w celu uczulenia na alergeny wziewne, jakie potrafią być czynnikiem chrypki alergicznej zwykle są kierowane osoby, u jakich występuje np. alergia pokarmowa lub atopowe zapalenie skóry. Gdy podejrzenia się potwierdzą, wtedy specjalista może przepisać środki przeciwalergiczne i udzieli Ci porad dotyczących dalszego działania mającego na celu złagodzenie symptomów. Jak możesz sobie pomóc domowymi sposobami? Przestrzegaj następujących zasad:
– oszczędzaj głos – postaraj się nie rozmawiać głośno, jednak również unikaj szeptania, jakie wpływa pobudzająco na krtań,
– gdy dokucza Ci kaszel, wypróbuj delikatny środek przeciwkaszlowy,
– popijaj dużo napojów, aby nawilżyć gardło,
– nie pal oraz unikaj towarzystwa osób palących, ponieważ dym tytoniowy pogarsza chrypkę,
– gdy masz nadwrażliwość oraz Twoje choroby połączone są z wykorzystaniem leków, jakie drażnią krtań, porozmawiaj z specjalistą o możliwości zmiany środka.
Chociaż alergie są z natury niezwykle nieprzyjemne dla dotkniętych nimi osób, jest parę efektywnych technik na zmniejszenie symptomów. Najlepiej zacznij działać od razu, gdy wystąpią, aby nie dopuścić do ich pogorszenia.
Leczenie alergicznego zapalenia krtani
W wypadku owego zaburzenia sugeruje się środki przeciwhistaminowe, więc zmniejszające symptomy alergii, za jakie odpowiada histamina, np. obrzęk błon śluzowych, świerzbienie. Niezwykle istotne jest przeprowadzenie testów uczuleniowych, tzw. testów skórnych, na bazie których będzie można określić uczulenie na alergeny, jakie wywołują obrzęk krtani. Jeszcze więcej ludzi decyduje się na odczulanie, polegające na wstrzyknięciu alergenu w skórę. Liczba alergenów powoli narasta w celu podniesienia w organizmie tolerancji na alergen. Odczulać nie można osób z alergią pokarmową. Podobnie jest z uczuleniem na środki. Jeszcze częściej wprowadza się dzieciom dietę eliminacyjną, mleko zamienia się różnymi pokarmami bogatymi w białko oraz wapń (soja, fasolka oraz inne rośliny strączkowe, kasze, mak, siemię lniane oraz warzywa zielone). Przez parę tygodni dziecko może przyjmować środki przeciwhistaminowe.