Akcesoria do karmienia dzieci – przydatne rzeczy dla karmiących mam

0
3349
Akcesoria do karmienia

Karmienie piersią to wyjątkowa chwila zarówno dla mamy, jak i dziecka. Nawiązując z maluchem więź i bliski kontakt staramy się, aby wszystko odbywało się z pełnym komfortem i bezpieczeństwem dla niego. Dlatego też powstały różnorodne gadżety, która ułatwiają nam karmienie piersią, dzięki czemu czujemy się pewnie i swobodnie.

Bielizna do karmienia piersią

Tutaj należy przede wszystkim skupić się na odpowiednim biustonoszu do karmienia. Piersi zwykle są większe podczas okresu, gdy karmimy piersią, dlatego ważne jest aby był dopasowany do ich rzeczywistego rozmiaru, a nie tego, który zazwyczaj nosimy. Właściwie dopasowany biustonosz zapobiegnie obwisaniu biustu, czy rozciągnięciu skóry na piersiach. Dobrej jakości biustonosz kosztuje minimum 50 złotych.

Planując jego zakup warto zapoznać się z następującymi informacjami:

  • Biustonosz do karmienia piersią kupujemy wtedy gdy dziecko jest już na świecie. Jeśli zrobimy to wcześniej może okazać się, że stanik jest za mały i czeka nas kolejny zakup.
  • W przypadku, gdy mamy źle dobrany biustonosz może prowadzić to nawet do zatkania kanalików mlekowych, a w efekcie – zastój pokarmu.
  • Zwróćmy uwagę również na to, czy biustonosz jest porządnie wykonany – dobrze, jeśli nie posiada fiszbin lub jakichkolwiek elementów, które uciskałyby nam piersi. Materiał także jest bardzo ważny, najlepiej skóra reaguje w kontakcie z bawełną lub mikrofibrą, dzięki którym skóra może swobodnie oddychać, a sam stanik szybko wyschnie jeśli pokarm wycieknie.
  • Długość ramiączek musi mieć spory zakres regulacji – to one utrzymują cięższy biust, który powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości. Warto zdecydować się na szerokie ramiączka.

Wkładki laktacyjne

Będąc przy temacie biustonosza do karmienia piersią warto wspomnieć również o wkładkach laktacyjnych, które możemy w nim umieścić. Normalną rzeczą jest, że na początku karmienia zdarza się, że pokarm wycieka z piersi, dlatego warto używać wkładek laktacyjnych.

Możemy zakupić wkładki wielorazowego użytku, wykonane zazwyczaj z bawełny oraz wkładki jednorazowe, zrobione z celulozy. Wkładki bawełniane musimy regularnie prać w delikatnym proszku dla dzieci, natomiast te jednorazowe wyrzucamy już po pierwszym zabrudzeniu.

Wybierając wkładki laktacyjne stawiajmy na te, które są dosyć grube. Muszą one wchłonąć nadmiar pokarmu i nie przeciekać. W aptekach i sklepach możemy znaleźć specjalne wkładki z przylepcami, które trzymają je we właściwym miejscu przez cały czas. Zestaw kilkudziesięciu takich wkładek jednorazowych kosztuje około 25 złotych.

Poduszka do karmienia dziecka piersią

Dzięki niej możemy uniknąć kolek oraz licznych infekcji u dziecka, a także zapobiegniemy bólom kręgosłupa. Co więcej, poduszka umożliwia nam wygodne karmienie piersią w wygodnej dla nas pozycji.

Do wyboru mamy poduszkę klasyczną oraz niestandardową, klasyczna cieszy się większym powodzeniem. Dostępne są wersje w kształcie litery U, C lub nerki i jest charakterystycznie wygięta. By ją użyć musimy owinąć nią talię i umieścić na niej malucha, dzięki czemu będzie ssało mleko w wygodnej pozycji, a my nie przeciążamy ramion.

Poduszka ta może również służyć jako leżaczek, często dziecko bardzo przyzwyczaja się do niej i jest również sposobem na uspokojenie go. Nocą natomiast możemy używać je jako poduszkę ciążową, która pozwoli wyspać nam się w odpowiedniej pozycji.

Dobrze, jeśli wykonana jest z bawełnianej tkaniny, zadbajmy także o jej wypełnienie, by była bezpieczna zarówno dla dziecka jak i dla matki. Powinna być właściwie wyprofilowana i dopasowana do ciała, by całkowicie mogła pełnić swoją funkcję. Profesjonalna poduszka dobrej jakości powinna kosztować około 100 złotych.

Laktator do karmienia

Jest to urządzenie, dzięki któremu z łatwością odciągniemy pokarm z piersi. Szczególnie sprawdzi się u kobiet, które muszą na pewien czas rozstać się z dzieckiem lub wracają do pracy, dzięki czemu zapewniają dziecku odpowiednią ilość pokarmu podczas ich nieobecności. Laktator przyda się także w sytuacjach, kiedy z początku karmienie piersią jest dla kobiety trudnością, spowodowaną niedoborem pokarmu, zapaleniem piersi lub poranionymi brodawkami.

Najlepiej sprawdzają się laktatory elektryczne, które w szybki i łatwy sposób pozwolą nam odciągnąć mleko, nie wymagają od nas żadnego wysiłku, większość modeli posiada regulację ssania. Jest jednak droższą opcją – ceny laktatorów elektrycznych sięgają nawet 400 złotych.

Drugą opcją jest laktator ręczny, idealnie sprawdzi się w sytuacjach okazjonalnego odciągania pokarmu lub w sytuacji, gdy nie możemy hałasować oraz nie planujemy powrotu do pracy w najbliższym czasie.

Ten rodzaj laktatora przyda się szczególnie w początkowej fazie karmienia, kiedy występuje tak zwany nawał mleczny. Jest o wiele tańszy od laktatora elektrycznego – kosztuje około 80 złotych, cicho pracuje, a największą zaletą jest możliwość użycia go w każdym miejscu, ponieważ nie wymaga zasilania

Dzięki tym akcesoriom karmienie piersią stanie się prawdziwą przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Pamiętajmy, że najważniejszy jest komfort, bezpieczeństwo oraz bliskość, która nawiązuje się między nimi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here