2 zabawy, które sprawią, że Twój niejadek zacznie jeść!

0
1146
nauka żywienia dziecka
fot. pexels.com

Wiele mam boryka się z namówieniem malucha, aby zjadł więcej czy też spróbował czegoś nowego. Takie namawianie niestety często kończy się płaczem, złością i kolejną nieudaną próbą. Odstaw wszystkie sposoby, jakie dotąd testowałaś, aby Twoje dziecko zjadło więcej lub spróbowało czegoś nowego i poznaj 2 ciekawe zabawy, które mogą być rozwiązaniem na Twoje problemy!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/twoja-kuchnia-wcale-nie-musi-byc-biala-zachec-kolorem-niejadka-do-jedzenia/

Zabawa w kucharza

Zaplanuj ze swoim dzieckiem zabawę w kucharza. Przygotujcie sobie fartuchy i czapki, jakie noszą prawdziwi kucharze. Fartuchy możecie kupić lub znaleźć nieużywane materiały, ubrania, prześcieradła i zrobić je samodzielnie. To samo dotyczy czapek. Oba te elementy zabawy możecie wcześniej pomalować, przyozdobić. Dzięki temu fajnym wspólnym krokiem wejdziecie w świat bycia kucharzem, co z pewnością zachęci Twoje dziecko.

Następnie wybierzecie potrawę, którą chcecie ugotować. Możecie sami ją wymyśleć lub wylosować, skorzystać z książki kucharskiej lub poddać się wyobraźni. Ważne jest tylko, aby ta potrawa składała się z produktów, które dziecko lubi i z takich, których dotychczas nie jadł lub za nimi nie przepada. Chodzi o to, aby właśnie poprzez wspólne gotowanie, przekonać dziecko by spróbowało to, co wspólnie przygotowaliście – dzięki temu będzie ono bardziej otwarte na poznanie nowego smaku czy też dania. Dodatkowo zobaczy, że dany produkt, który dotychczas wydawał się mu niesmaczny, dziwny – wcale taki nie jest.

Zabawa w zgadywanie

Inną zabawą, choć równie skuteczną jest zabawa w zgadywanie produktów, które spożywamy. Przygotujcie wstążki, opaski do zasłonięcia oczu i różne produkty. Podobnie, jak w zabawie powyższej muszą to być produkty, które dziecko lubi i takie, których nie próbowało i zakłada, że są niesmaczne – by mogło je poznać, spróbować. Te produkty wybierzcie wspólnie – ustawcie je wszystkie w jednym miejscu i na zmianę z zasłoniętymi oczami zgadujcie, co to za produkt. W tej zabawie ważne jest, aby mówić o tym co czuje się, podczas jedzenia. Zacznij zabawę i kosztując potrawy opisz ją – czy jest twarda, czy miękka; jaki ma smak; co innego przypomina; z czym można to zjeść. To bardzo dużo uczy i pokazuje dziecku ujęcie produktu nieco inne, a to ważne, ponieważ maluchy często nie chcą jeść różnych rzeczy, ponieważ mają błędne wyobrażenia na ich temat. Patrząc na mamę, która zachwyca się smakiem marchewki, sami mogą się do niej przekonać.

Przeczytaj też: http://www.zrodlozdrowia.pl/obalamy-najwiekszy-mit-jesli-chodzi-o-pielegnacje-skory-tlustej/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here