Zabawki kreatywne – jak kształtować kreatywność dziecięcą?

0
3558
Zabawki kreatywne

Półki sklepowe uginają się pod naporem wszelkiego rodzaju zabawek i akcesoriów przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników. Rodzic lub osoba kupująca zabawkę dla dziecka musi wykazać się sporą pomysłowością, aby kupić coś, co z jednej strony spodoba się dziecku, a z drugiej będzie pozytywnie wpływało na jego rozwój. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się zabawki kreatywne. Co należy rozumieć pod tym pojęciem?

Zabawkowa kreatywność i wyobraźnia

Dziecięca kreatywność nie zna granic. Należy ją tylko pobudzić do działania, aby nasza pociecha zaskakiwała nią całe otoczenie. Z czasem, kiedy dziecko rośnie i zaczyna funkcjonować w życiu społecznym traci wiele ze swoich dziecięcych marzeń i wyobraźni. Jest to problemem zwłaszcza, że w wielu branżach zawodowych, m.in. w pracy w działach marketingowych i artystycznych, należy odznaczać się kreatywnością, aby znaleźć pracę. Warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko konstruktywnego myślenia i wymyślania coraz to nowych zastosowań dla tych samych zabawek. Jeśli od najmłodszych lat zadbamy, aby dziecko było kreatywne, cecha ta przetrwa do czasu, kiedy będzie poszukiwało swojej pierwszej pracy. Jak tego dokonać? Pozwalają na to zabawki kreatywne, których szeroki wybór znajdziemy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Kreatywne zabawki zaawansowane technicznie

Wśród kreatywnych zabawek przede wszystkim wymienia się wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne – tablety, laptopy, zabawki interaktywne, grające, mówiące i śpiewające. Dziecko uczy się dzięki nim nowych słów, języków obcych i piosenek czy wierszyków. Pobudzają one co prawda jego wyobraźnię, ale nie pozostawiają za bardzo pola do własnej pomysłowości. Jest to kształtowanie profilowe, bierne kreatywności dziecka.

Akcesoria artystyczne pobudzają kreatywność dziecka

Dziecięca kreatywność może przejawiać się już w czasie zwykłego kolorowania i malowania na kartce papieru. Dziecku wystarczy pudełko kredek czy farby i pędzelek, aby przelać na papier swoje wyobrażenia o otaczającym go świecie. Zabawki nie muszą być drogie, wyposażone w najnowsze technologie i elektronikę, aby można było je nazwać kreatywnymi. Jeszcze 20-30 lat temu takie zabawki nie istniały, a dzieci i tak mogły z pomocą rodziców, opiekunów czy przedszkolanek pracować aktywnie nad swoją kreatywnością.

Nie tylko same akcesoria do malowania przydadzą się przy wyrabianiu artystycznych zdolności. Swoją kreatywnością dziecko może pochwalić się podczas wszelkiego rodzaju prac ręcznych – wycinanek, wyklejanek, tworzenia kompozycji przestrzennych, wykonywania obrazów na płótnie czy obrazków z kolorowego piasku. Niepowtarzalne dzieła artystyczne dzieci pokazują, jak rozwija się ich technika artystyczna i jak ich wyobraźnia zaczyna lepiej pracować.

Można kupić więc dziecku takie zabawki malarskie jak:

  • płótno i farby akrylowe wraz z zestawem pędzli,
  • plastelinę, modelinę, ciastolinę wraz z akcesoriami do kształtowania i wycinania różnych kształtów,
  • farby plakatowe lub akwarele i pędzelki,
  • kartonowe domki do malowania,
  • zestawy do tworzenia biżuterii z gumek, koralików i innych,
  • zestaw do malowania na szkle,
  • zestaw do kolorowania odlewów gipsowych,
  • zestawy do tworzenia wazonów czy garnuszków z gliny,
  • zestaw małej projektantki – notes z sylwetkami modelek do projektowania ubrań.
Nauka i zabawa w parze drogą do kreatywności

Mały człowiek ma wiele do odkrycia na świecie, a można mu to ułatwić kupując kreatywne zabawki naukowe pozwalające np. badać kosmos, zdobywać wiedzę na temat budowy ludzkiego ciała, czy uczenie się praw fizyki i chemii. W sklepach do nabycia są zestawy z lunetą dla małego astrologa, zestawy małego lekarza czy komplety do przeprowadzania reakcji chemicznych czy doświadczeń fizycznych. Najlepiej, aby dziecko wykonywało je pod okiem swojego rodzica. Przy zakupie tego typu zabawek zwróćmy uwagę na to, dla dzieci w jakim wieku są one przeznaczone. Dziecko wykonując doświadczenia naukowe wiele się uczy i samodzielnie może wyciągać wnioski ze swojej „pracy”. Pobudza to jego umysł do ciągłego myślenia, co jest pozytywne dla rozwoju własnej kreatywności dziecka. Z czasem będzie ono mogło bawić się np. w małego chemika wykorzystując do tego celu powszechnie odstępne produkty.

Występy i przedstawienia wzbudzają kreatywność

W przedszkolach dzieci po raz pierwszy często mają do czynienia z występowaniem na scenie. Można wyrabiać w nich umiejętności gry aktorskiej czy reżyserii już w domu. Wystarczą do tego przebrania czy kukiełki i pacynki. Scenę można wykonać ze zwyczajnego kawałka tektury, podobnie jak scenografię. Dzieci chętnie bawią się w teatr, sprawia im to przyjemność i pozwala na rozwijanie kreatywności. Maluchy są znakomitymi aktorami, zwłaszcza, kiedy lubią naśladować dorosłych. Dzięki wcielaniu się w różne role mają możliwość wyrażania siebie, swoich emocji i rozwijania wyobraźni.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na pobudzanie i kształtowanie dziecięcej kreatywności. Poprzez zabawę można się uczyć, zgłębiać swoje wnętrze i cały otaczający dziecko świat. Rodzic może wspomagać takie aktywności dzięki zakupom zabawek kreatywnych, niekoniecznie tych z wysokiej półki cenowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here