Wkładki laktacyjne – jak używać ich prawidłowo?

0
1777
Wkładki laktacyjne – jak używać ich prawidłowo

Jesteś kobietą w ciąży albo mamą karmiącą? Jeśli tak, prawdopodobnie wiesz, co to znaczy wyciek mleka. Nieoczekiwany wyciek jest częstym zjawiskiem, które może być krępujące, jeśli nie będziesz na to przygotowana! Możesz być – z odpowiednią wkładką laktacyjną.

Ale przy nadmiarze dostępnych na rynku opcji, skąd masz wiedzieć, która z nich jest odpowiedni dla Ciebie i jak jej właściwie używać, aby zapobiec zawstydzającym wyciekom? Pomożemy Ci zrozumieć różnice między wkładkami wielokrotnego użytku i opcjami jednorazowymi, a także przedstawimy szczegółowe informacje na temat prawidłowego ich używania.

Czym są wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne to chłonne, wyjmowane wkładki noszone między sutkami kobiety a stanikiem. Działają niczym tarcza chroniąca odzież przed wyciekiem mleka, zapobiegając mokrym plamom.

W ostatnich tygodniach ciąży i na wczesnym etapie karmienia Twoje ciało przygotowuje i doskonali proces wytwarzania wystarczającej ilości mleka niezbędnego do karmienia dziecka. Zanim Twoje ciało (i dziecko) ustalą stały harmonogram karmienia, Twoje piersi często wypuszczą mleko bez ostrzeżenia, stąd wkładki są niezbędne szczególnie w tym okresie.

Nawet po ustabilizowaniu się produkcji mleka w organizmie i zmniejszeniu się nagłych upustów, nadal mogą wystąpić wycieki i „niespodzianki” podczas karmienia. Wynika to z faktu, że wycieki są wywoływane przez coś więcej niż potrzebę fizyczną – mogą je również wywoływać sytuacje emocjonalne, jak na przykład:

  • płacz dziecka
  • pragnienie czułości

Wkładki laktacyjne są przydatne, ponieważ pochłaniają uwolnione mleko, zapobiegając pojawianiu się wilgotnych kółek wokół sutków. Chronią również odzież przed poplamieniem.

Wkładki laktacyjne – czy są bezpieczne?

Naturalne jest, że możesz martwić się higieną i innymi zagrożeniami, rozważając umieszczenie czegokolwiek obok sutka. Tym bardziej, że karmisz z jego pomocą dziecko. Dobra wiadomość jest taka, że przy prawidłowym stosowaniu wkładki laktacyjne są bezpieczne i higieniczne.

Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Największym potencjalnym ryzykiem związanym ze stosowaniem wkładek laktacyjnych jest rozwój bakterii. Bakterie rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, więc wkładki laktacyjne mogą stać się ich wylęgarnią, jeśli nie będziesz ich zmieniać odpowiednio często.

Zmieniaj je, gdy są wilgotne, aby uniknąć utrzymywania się wilgoci wokół sutka, bowiem ta mogłaby sprzyjać rozwojowi bakterii. Jest to szczególnie ważne, gdy masz obolałe sutki z podrażnioną skórą. Zaniedbanie mogłoby powodować:

  • zapalenie sutka
  • poważne zakażenie przewodu mlecznego w piersi

Ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja również rozwojowi grzybów. Szczególnie dokuczliwym grzybem dla matek karmiących jest Candida, która powoduje pleśniawki niosące takie nieprzyjemne objawy jak swędzenie i łuszcząca się wysypka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here