Terapie inhalacyjne u dzieci – wiadomości ogólne

0
1739
terapie inhalacyjne

Twój maluch zmaga się z różnorakimi problemami oddechowymi? Cierpi na astmę? Dotykają go niebezpieczne duszności? W każdym z powyższych przypadków pomocnym rozwiązaniem mogą okazać się właściwie przeprowadzane, regularne terapie inhalacyjne. O nich, w kontekście leczenia rozlicznych schorzeń dziecięcych, nieco więcej w poniższych fragmentach.

Trochę teorii


Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym generalnie jest inhalacja. Najprościej rzecz ujmując, to sposób aplikacji środka farmakologicznego, który cechuje precyzja podania, a także pewność, że medykament dotrze w szybkim czasie dokładnie tam, gdzie trafić powinien. Co więcej, ta forma leczenia wiąże się z opcją dozowania właściwego stężenia lekarstwa, w zależności od stanu chorobowego leczonego pacjenta. Akurat ze względu na to, że w grę wchodzą kłopoty natury oddechowej, bardzo istotne okazuje się takie zastosowanie medykamentu, aby maksymalnie jak to możliwe zredukować skutki uboczne ogólnoustrojowe. Wykorzystując jako kluczowy element procesu leczenia terapię inhalacyjną, wspomniane ograniczenie negatywnych następstw jest jak najbardziej realne. Do wziewania używa się specjalistycznych nebulizatorów oraz inhalatorów medycznych, które powszechnie dostępne są w aptekach.

Ofiarami wielokrotnie najmłodsi


Bardzo często zdarza się, że sporo poważnych dolegliwości układu oddechowego atakuje maluchy. Następuje to w fazie rozwojowej dziecka, dlatego też, aby brzdąc nie nabawił się schorzenia na całe życie, warto wybierać terapie inhalacyjne, które odpowiednio modyfikowane pozwolą zarówno łagodzić objawy, jak i przy systematycznym ich zastosowaniu zniwelować z czasem problemy zdrowotne o podłożu alergicznym, czy przykładowo astmę oskrzelową. Droga wziewna w swym sednie bazuje na zaaplikowaniu nieco mniejszej porcji środka farmakologicznego, ale o dużo większym stężeniu. Co to daje w praktyce? To sposób na zadziałanie znacznie szybciej na dolne drogi oddechowe, w konsekwencji czego symptomy takie jak ataki duszności, czy męczący kaszel błyskawicznie ustają tuż po przystawieniu do ust inhalatora z preparatem.

Bogaty wachlarz możliwości


Zarówno w przypadku stosowania terapii inhalacyjnych u dzieci, jak i osób dojrzałych, występuje rozległa gama rozmaitych typów inhalatorów. Wśród najpowszechniejszych wyróżnia się modele ciśnieniowe, jakie działają na gazie nośnikowym w postaci aerozolu. Modne – zwłaszcza na Zachodzie, w Polsce jeszcze dość trudno dostępne – są też inhalatory miękkiej mgły, które już wkrótce powinny trafić i na nasz rynek medyczny. Nie zapominajmy także o inhalatorach suchego proszku oraz nebulizatorach pneumatycznych opierających się na aerozolu robionym z zawiesiny bądź roztworu, korzystając przy tym ze sprężonego gazu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here