Stroje narciarskie dla dzieci – w co powinien być ubrany mały narciarz?

0
5647
Stroje narciarskie dla dzieci

Bielizna termoaktywna, skarpetki, polar, kurtka, spodnie oraz buty to najistotniejsze elementy stroju małego narciarza. Obok ubioru, liczy się także wyposażenie, gwarantujące bezpieczeństwo na stoku. Można do niego zaliczyć: kask, gogle, kijki oraz krem ochronny.

Zima to czas, w którym chętnie uprawiamy tzw. sporty zimowe. Wybierasz się na stok? Zabierasz ze sobą dziecko? Pamiętaj o odpowiednim stroju oraz kluczowych dodatkach.

Z jakich elementów powinien składać się strój małego narciarza?

  • po pierwsze, z bielizny termoaktywnej (zwanej pierwszą warstwą),
  • po drugie, ze skarpetek,
  • po trzecie, z tzw. drugiej warstwy (czyli z polaru),
  • po czwarte, z kurtki i spodni (nazywanych trzecią warstwą),
  • po piąte, z rękawiczek,
  • po szóste, z butów narciarskich

Bielizna termoaktywna (zwana również pierwszą warstwą) to produkt wykonany z włókien poliestrowych. Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzanie wilgoci ze skóry do następnej warstwy ubrania (dzięki temu ciało jest suche podczas wykonywania ćwiczeń).

Skarpetki to niezwykle istotny, aczkolwiek pomijany element ubioru narciarza.

Jakie powinny być skarpetki narciarskie?

  • po pierwsze, profesjonalne,
  • po drugie, sięgające do kolan,
  • po trzecie, wygodne (odpowiednio dobrane skarpetki nie powinny zjeżdżać i rolować się na nodze),
  • po czwarte, wykonane z włókna Thermolite (czyli delikatnej, lekkiej tkaniny, schnącej 20 % szybciej niż inne tkaniny izolacyjne oraz 50 % szybciej niż tradycyjna bawełna; dzięki zastosowaniu skarpet z Thermolite, dziecko będzie czuło się ciepło i wygodnie, nawet przy bardzo niskich temperaturach).

Polar (nazywany drugą warstwą) to produkt, który powinien zapewnić dziecku optymalną dawkę ciepła. Produkowany z włókien poliestrowych, ma za zadanie odprowadzać także wilgoć. Odpowiednio dobrany polar będzie wystarczającym zabezpieczeniem przed chłodem. A co z grubością? Ta musi być adekwatna do warunków panujących na stoku. Jeśli polar nie posiada golfa, zaopatrz dziecko w polarowy golf – tubę. Podczas jazdy na nartach, nie zaleca się stosowania tradycyjnych szalików (mimo, iż szalik wygląda bardzo efektownie, istnieje możliwość zaplątania się elementu podczas jazdy).

Kurtka i spodnie (tzw. trzecia warstwa) to doskonała alternatywa dla jednoczęściowego kombinezonu. Model jednoczęściowy przeznaczony jest dla bardzo małych narciarzy i cechuje się dużą wygodą (tzn. zabezpiecza plecy przed chłodem). Duet – kurtka i spodnie to rozwiązanie dla starszych dzieci, doskonały w przypadku „ekstremalnych” sytuacji (tj. w

momencie, gdy dziecko zamierza skorzystać z toalety). Spodnie dla „starszaka” powinny być wyposażone w odpinane szelki, zapobiegające zsuwaniu się spodni. Kolejna kwestia to kurtka. Ta musi posiadać tzw. gardę (czyli kołnierz/stójkę zasłaniającą dolną część twarzy).

Dodatkowe elementy kurtki narciarskiej:

  • fartuch śnieżny,
  • kieszeń na skipass na rękawie,
  • wewnętrzne mankiety z otworem na kciuk.

Rękawiczki dla małych narciarzy dzielą się na jedno- i pięciopalczaste. Przy zakupie produktu, szczególną uwagę zwróć na materiał wykonania. „Idealne” rękawiczki narciarskie powinny być zrobione z wodoodpornego tworzywa i posiadać bardzo dobrą izolację cieplną.

Buty narciarskie – jakie powinny być? Przede wszystkim wygodne. Początkującym narciarzom zaleca się stosowanie miękkiego obuwia, dobrze trzymającego nogę. Warto wiedzieć, że największe bezpieczeństwo stawu skokowego dają buty 2-, 3- i 4 – klamrowe.

Strój to nie wszystko – czyli czego nie może zabraknąć narciarzowi?

  • nart (to najważniejsze),
  • kasku,
  • gogli,
  • kijków,
  • karty identyfikacyjnej,
  • kremu ochronnego.

Narty to podstawa (trudno bowiem jechać na narty, bez nart). Początkujący oraz średnio – zaawansowani narciarze, powinni mieć narty krótsze od wzrostu o 5 – 15 centymetrów. Zbyt długie narty są mniej skrętne oraz trudniejsze do opanowania, natomiast za krótkie – niestabilne.

Zamiast tradycyjnej czapki, mały narciarz powinien mieć kask. Kask musi być dobrze dopasowany (nie należy kupować produktu na wyrost). W chłodne i wietrzne dni, warto nałożyć dziecku cienką kominiarkę narciarską (chroniącą kark, szyję oraz uszy przed wychłodzeniem). Jeśli chcesz, by twoje dziecko było bezpieczne na stoku, nie lekceważ przepisów.

Gogle to akcesoria chroniące oczy przed śniegiem, słońcem oraz licznymi urazami. Wybierając się na stok, warto mieć je pod ręką. Produkty różnią się między sobą kolorem szybek (na rynku znajdziemy białe, żółte czerwone oraz brązowe szybki). Za najbardziej uniwersalne uznaje się jednak czerwone i pomarańczowe.

Kijki – jak sprawdzić, które są odpowiednie? „Dobre” kijki powinny być tak długie, aby trzymając je za rączkę w pełnym „uzbrojeniu” (tj. na nartach i w butach), ramię i przedramię tworzyło kąt prosty.

Karta identyfikacyjna każdego narciarza oraz snowboardzisty (inaczej skipass) to akcesorium, które (w razie wypadku bądź zaginięcia) może uratować nam życie. Kartę należy dokładnie wypełnić, tzn. wprowadzić swoje dane.

Krem ochronny to produkt, o którym nie powinniśmy zapominać. Zabierając dziecko na stok (zwłaszcza małe i niedoświadczone), zadbajmy o skórę jego twarzy. Podczas jazdy na nartach, buzia malca narażona jest na silne działanie wiatru, mrozu oraz promieni UV. Zadbajmy więc o jego bezpieczeństwo.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here