Stres u kobiet w ciąży

0
2334
stres w ciąży

W dobie XXI wieku wydaje się, iż nie da się żyć bez stresów, napięcia, zabiegania, presji czasu. Stres to syndrom naszych czasów. Co natomiast mają zrobić ciężarne, jakie ze powodu na błogosławiony stan powinny unikać negatywnych emocji oraz stałego napięcia psychicznego? Przecież stres w ciąży nie służy ani kobiecie, ani jej dziecku. Codzienne drobne stresy, jakie wtórują każdemu człowiekowi, nie są szkodliwe dla płodu oraz innej mamy. Długotrwały oraz mocny stres może natomiast powodować pewne niebezpieczeństwa. Dowiedz się zatem więcej na temat stresu w ciąży.

Efekty stresu w ciąży

Każda przyszła matka dobrze wie, iż w ciąży winna unikać niepotrzebnych stresów. Gdy denerwuje się kobieta, napięcie jest i jej dziecko noszone pod sercem. Jednak jak tutaj się nie denerwować, gdy pracodawca nie chce przedłużyć umowy o pracę na informacja o ciąży, mąż nie rozumie humorów ciężarnej, przyjaciółka zawiodła na całej rodzinie oraz jeszcze dochodzą zmartwienia, czy dzidziuś się odpowiednio rozwija oraz kiedy będzie wyglądała cała akcja porodowa? Kobieta w ciąży jest rozdrażniona z racji burzy hormonalnej oraz do owego nasuwają się codzienne utrapienia. Codzienne stresy w życiu ciężarnej nie są szkodliwe. To naturalne, iż każdy z momentu do momentu czymś się przejmuje. Kłopot pojawia się, gdy kobieta oczekująca dziecka, praktycznie przez całą ciążę stresuje się a nie ma czasu, gdy mogłaby czuć się rozluźniona czy zrelaksowana. W systemie kobiety hormony stresu – katecholaminy, kortyzol, kortykosterydy – krążą nieustannie. Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, jeśli stopień tychże hormonów drastycznie narasta z względu permanentnego lęku oraz podenerwowania. Płód działa na wszystkie wahania stężenia hormonów w ciele mamy. Gdy kobieta ciężarna przeżywa długotrwałe stresy, jej dziecko jest wręcz zalewane przez hormony stresu, wydzielane przez nadnercza. Czym może prowadzić taka „inwazja substancji chemicznych” na płód? Z badań naukowych wynika, iż permanentnie odczuwane napięcie może grozić poważnymi powikłaniami ciąży. Kobieta może poronić dziecko ze powodu na za duży stopień epinefryny, jaka może spowodować skurcze macicy, lub urodzić dziecko przedwcześnie. Noworodki matek zestresowanych są również niską wagę urodzeniową – niższą aniżeli dzieci matek zrelaksowanych, jakie nie doświadczały skrajnego stresu podczas ciąży. Stres mamy może zaburzać również funkcje mózgu płodu oraz po urodzeniu maluszek może wykazywać opóźnienia w wzrostu motorycznym. Noworodki zestresowanych jestem potrafią być również niedożywione oraz niedotlenione, ponieważ hormony stresu obkurczają naczynia krwionośne, doprowadzające tlen oraz substancje odżywcze do łożyska. Dzieci w czasie noworodkowym są wtedy rozdrażnione, ruchliwe, niespokojne, kapryśne oraz więcej płaczą. Są również doniesienia, jakoby stres w ciąży przyczyniał się po występowania chorób genetycznych u dziecka, np. zespołu Downa bądź rozszczepu wargi, i nawet sprzyjał wzrostowi orientacji homoseksualnej u chłopców. Są toż natomiast dosyć kontrowersyjne teorie, jakie potrzebują dalszych badań oraz analiz.

Jak radzić sobie ze strachem w ciąży?

stres w ciążyPrzyszła matka winna myśleć o skuteczne usposobienie, chociażby ze powodu na dziecko. Odpowiednia dieta oraz witaminy to momentem za mało, żeby maluszkowi było wygodnie w brzuchu mamy. Dziecko działa na każde zmiany nastroju kobiety. Gdy szybko się denerwujesz, przeżywasz duże stresy, np. z względu braku wsparcia ze strony partnera, dolegliwości, utraty pracy, śmierci kogoś bliskiego lub rozstania z rodzicem dziecka, pamiętaj, iż musisz myśleć o siebie ze powodu na dobro maluszka. Ono jest już najistotniejsze. Co możesz zrobić, żeby się trochę zrelaksować oraz ukoić skołatane nerwy? Oto parę propozycji, jak zapomnieć o codziennych utrapieniach.

Rozmowa z znajomą bądź partnerem – momentami możliwość wygadania się daje poczucie, iż negatywne emocje gdzieś sobie poszły. Rozmowa z kimś bliskim stwarza możliwość do korzystania ze wsparcia oraz pozwoli na poznanie strategii radzenia sobie w kryzysowych sprawach przez drugie osoby.

Letni prysznic bądź kąpiel – woda działa uspokajająco na zmysły. Pozwoli się uspokoić. Możesz sobie wyobrazić, iż woda zmywa z ciebie wszystkie stresy oraz niepotrzebne napięcia.

Masaż – możesz udać się do profesjonalnego masażysty lub poprosić, żeby mąż wymasował ci plecy, kark bądź stopy.

Muzyka relaksacyjna – spokojne dźwięki wyciszają umysł. Muzykę można związać z wizualizacjami, np. wyobrażaniem sobie pobytu na gorącej plaży, czumu asystuje w tle szum morskich fal.

Relaks – po prostu rób to, na co jesteś chęć a co daje ci przyjemność. Idź na zakupy, do kina, do teatru lub poczytaj książkę.

Oczywiście, to właśnie pewne formy konfrontacji ze stresem. Każdy ma swój repertuar strategii radzenia sobie ze zdenerwowaniem. Przyszłe mamy muszą natomiast pamiętać, iż alkohol, hektolitry wypijanej kawy oraz papierosy nie ale nie przegonią napięcia, co zaszkodzą dziecku. Lepiej wziąć parę głębokich oddechów, uśmiechnąć się w tendencjach do małego oraz zakończyć się stresować. Przecież zestresowana matka to zestresowane dziecko!

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here