Probiotyki a synbiotyki – czym się różnią?

0
828
Probiotyki a synbiotyki

Probiotyk i synbiotyk to nazwy, które słyszymy często w kontekście zdrowego odżywiania i dbania o kondycję jelit. Czym są te preparaty, czym się od siebie różnią i kiedy można je stosować? Odpowiadamy na te pytania.

Probiotyki – czym są?

Probiotyki to inaczej szczepy dobroczynnych bakterii zasiedlających nasze jelita. W układzie pokarmowym człowieka znajduje się nawet około 2 kg bakterii. Część z nich korzystnie wpływa na pracę jelit, część to drobnoustroje, które mogą przyczynić się do gorszego samopoczucia, a nawet chorób. Nie da się całkowicie wyeliminować bakterii chorobotwórczych, ale należy dbać, by przewaga była po stronie bakterii dobroczynnych, czyli probiotycznych. Można to zrobić, przede wszystkim przestrzegając zasad zdrowej diety.

Czasami jednak dzieje się tak, że liczba bakterii probiotycznych w przewodzie pokarmowym spada – na przykład po antybiotykoterapii. Wtedy z pomocą przyjść mogą probiotyki w postaci suplementu diety. Probiotyk w postaci kapsułek zawiera dobroczynne żywe szczepy bakterii, które po połknięciu zasiedlą jelita i uzupełniają mikrobiom jelitowy.

Synbiotyk – co to takiego?

Synbiotyk to suplement diety, który łączy w sobie probiotyk, czyli dobroczynne bakterie wchodzące w skład mikroflory jelitowej, i prebiotyk, czyli pożywkę dla tych bakterii. Naturalne probiotyki znajdziemy w kiszonkach i mlecznych produktach fermentowanych, takich jak kefiry, maślanki i jogurty.

Z kolei prebiotyki to substancje występujące głównie w warzywach i owocach, ale także na przykład w miodzie i pszenicy oraz soi. Nie są one trawione w układzie pokarmowym człowieka i stanowią źródło pożywienia dla dobroczynnych bakterii. Z tego względu warto dbać o zdrową dietę i przestrzegać jej zasad.

Kiedy jednak jest to niemożliwe lub kiedy zależy nam na wspomożeniu flory bakteryjnej jelit, warto wybrać synbiotyk. Dostarczy on zarówno dobroczynnych szczepów bakterii, jak i pożywienia dla nich. Synbiotyk w swoim składzie będzie miał, oprócz szczepów bakterii, także substancje takie jak fruktooligosacharydy.

Probiotyk czy synbiotyk – co wybrać?

Jak powiedziano powyżej, synbiotyk łączy w sobie probiotyki i prebiotyki, czyli dostarcza zarówno korzystnych bakterii, jak i „jedzenia” dla nich. Wybór synbiotyku będzie wskazany w przypadkach, kiedy zależy nam na dostarczeniu pożywki dla bakterii jelitowych. Jeśli nasza dieta jest zróżnicowana, a chcemy jedynie wzmocnić dobroczynną florę bakteryjną jelit, wystarczy sam probiotyk.

Probiotyki i synbiotyki wspomogą florę bakteryjną jelit, ale tylko codzienne przestrzeganie zdrowej diety zapewni im odpowiednie funkcjonowanie. Od prawidłowej pracy jelit zależy między innymi właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego, warto więc zadbać o nie i o zasiedlające je mikroorganizmy.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here