Nawilżacz powietrza – sposób na zdrowie

0
2949
Nawilżacz powietrza

Bardzo ważne jest, by kontrolować wilgoć w naszym domu. Jeśli spadnie ona poniżej normy może wysuszyć naszą skórę, pojawią się problemy z zatokami oraz koncentracją, często dzieje się tak podczas upałów oraz zimą, kiedy używamy ogrzewania. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, dzięki któremu wilgotność w naszym domu będzie zachowana na odpowiednim poziomie, a my zyskamy zdrowie, komfort oraz bezpieczeństwo.

Kiedy powietrze jest zbyt suche…

Nie jest to korzystne dla naszego zdrowia, gdy powietrze w domu jest zbyt suche. Gdy wilgotność spada poniżej 30% pojawiają się następujące problemy:

  • wysychanie śluzówki nosa,
  • osłabienie systemu odpornościowego organizmu,
  • przesuszenie skóry i włosów,
  • zaburzenia snu i koncentracji,
  • pojawiają się problemy zdrowotne u zwierząt domowych,
  • usychają rośliny
  • pękają meble i inne sprzęty domowe.

Dobrze jest mieć w domu higrometr – jest to urządzenie, które pokazuje nam jaka wilgotność powietrza panuje w danym pomieszczeniu. Jeśli jest ponad 30% – to dobry poziom, między 40 a 60% to najlepsza wilgotność.

Najlepszym okresem na używanie nawilżacza jest jesień oraz zima, kiedy mamy włączone ogrzewanie, które wyjątkowo osusza powietrze. Pojawiają się problemy z oddychaniem, z cerą – bardzo niekorzystnie wpływa to na nasze zdrowie ogólne.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Zanim zdecydujemy się na zakup warto rozeznać się w produktach dostępnych na rynku. Pierwszym rodzajem są nawilżacze parowe. Pracują na zasadzie wytwarzania ciepłej mgiełki, w zbiorniku znajduje się woda, która jest stale podgrzewana. Powietrze z zewnątrz dostaje się do nawilżacza i miesza się z zimną wodą, wytwarza to mgiełkę, która jest wyrzucana przez urządzenie na pomieszczenie. Para jest sterylna – dzięki temu niszczone są bakterie i drobnoustroje.

Taka ciepła para wodna jest dobrym pomysłem na inhalację. Tego rodzaju nawilżacze zużywają dużo prądu, a ciepła mgiełka nie sprawdzi się podczas letnich upałów. Dobrze jednak nadaje się dla naszych maluchów, które potrzebują nieco wyższej temperatury w powietrzu, a jednokrotnie zapewniona jest odpowiednia wilgotność powietrza. Nawilżacz parowy to wydatek rzędu 200 złotych.

Kolejnym rodzajem są nawilżacze tradycyjne, zakładane na kaloryfer. Wykonane są z ceramiki lub stali, posiadają pojemniki, które służą do zawieszenia. Ciepło, jakie daje grzejnik powoduje, że woda w pojemnikach paruje, dzięki czemu nawilża powietrze.

Są dosyć tanie – około 20-30 złotych, nie zużywają prądu, są małe, poręczne, często można zakupić modele o różnych kształtach, dzięki czemu stanowią element dekoracyjny pokoju. Ich wydajność jest jednak zbyt mała i działa na ograniczonej powierzchni. Dobrze nada się do nawilżenia małej powierzchni i dla osób, które szukają taniego rozwiązania

Kolejnym wyborem jest nawilżacz ewaporacyjny. Wytwarza on zimną mgiełkę, posiada bęben lub wkład z filtrem zamiast podgrzewacza. Należy wlać do niego wody, po włączeniu powietrze, które jest zasysane nawilża się i zostaje wyrzucane za pomocą wentylatora na zewnątrz. Dzięki temu wytwarza się chłodna mgiełka. Nawilżacze ewaporacyjne zużywają bardzo mało energii. Dobrze nadają się do aromaterapii. Jest to droga inwestycja – dobrej jakości nawilżacz ewaporacyjny kosztuje około 800 złotych.

Najkorzystniej wypadają nawilżacze ultradźwiękowe. Wytwarzają one fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla człowieka, jedynie dla zwierząt. Tutaj ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, przez co tworzą mgiełkę.

Sami decydujemy, jaka ma być mgiełka – chłodna, ciepła, albo chłodna i ciepła. Mgiełka ta jest widoczna. Większość modeli ma wbudowany higrometr, dzięki czemu stale kontrolujemy wilgotność powietrza w naszym domu. Nawilżacz ultradźwiękowy jest energooszczędny, cicho pracuje, ma możliwość regulacji. Należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, by nie zanieczyszczał powietrza.

Mgiełka jest bardzo delikatna, mimo swojej widoczności, nie nagrzewa powietrza, dzięki czemu możemy stosować nawilżacz zarówno latem, jak i zimą. Cena również nie jest wygórowana – około 170 złotych za dobrej jakości sprzęt.

Ważne parametry w nawilżaczach powietrza

Podczas wyboru nawilżacza warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Wydajność nawilżacza – dobrze, jeśli na mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych zużyjemy około 8 litrów dziennie, istotny jest również czas pracy urządzenia – jeśli wynosi mniej niż 24 godziny nie będzie mógł pracować bez przerwy.
  • Zużycie energii – najbardziej energooszczędne są nawilżacze ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne – pobierają średnio 40 W, najwięcej energii zużywają nawilżacze parowe – od 350 do 2000 W.
  • Regulacja nawilżenia – ważne, by móc kontrolować poziom nawilżania w urządzeniu, niektóre z nich mają wbudowany higrometr, który po osiągnięciu odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza automatycznie wyłącza urządzenie.

Możemy także zakupić urządzenia, które dodatkowo jonizują lub osuszają powietrze. Nawilżacze świetnie nadają się do aromaterapii – do wody możemy dodać kilka kropel olejku, dzięki czemu zacznie wydzielać przyjemny zapach. Dobrym udogodnieniem jest także możliwość sterowania za pomocą pilota czy różne programy nawilżania.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWózek dla bliźniaków – jaki kupić?
Następny artykułUbranka dla dzieci

Mama trójki dzieci w wieku 17, 14 i 12 lat. Sporą część swojego życia poświęciła wychowywaniu dzieci, a w wolnych chwilach chłodnie książki popularno-naukowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here