Kolki u niemowlaka – czym są, jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić? 

0
882
kolka u dziecka

Kolki u niemowlaka są powszechną dolegliwością, która pojawia się z napadowymi dolegliwościami bólowymi, wynikającymi z nagromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Kolka wynika głównie z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka i ustępuje samoistnie po około 4 miesiącu życia. Czym dokładnie są kolki? Jak je rozpoznać i jak sobie z nim poradzić? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kolki-u-niemowlaka-przyczyny-objawy-sposoby-leczenia/ 

Kolka niemowlęca – czym jest? 

Kolka niemowlęca jest dolegliwością występującą u niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Można podejrzewać ją, kiedy u dziecka pojawiają się nagłe, gwałtowne napady intensywnego płaczu, które spowodowane są wzdęciami i dolegliwościami bólowymi. 

Jakie są przyczyny kolki? 

Przyczyną kolki i jest głównie niedojrzałość układu pokarmowego dziecka, jednak występowanie ich powiązane jest też z innymi czynnikami. Do nich należy zaliczyć: 

  • nieprawidłową technikę karmienia piersią lub butelką, co sprzyja w połykaniu dużych ilości powietrza
  • palenie papierosów
  • depresja poporodowa
  • nietolerancje pokarmowe
  • nadmierne reagowanie dziecka na bodźce zewnętrzne 

Kolka u dziecka pojawia się zazwyczaj po trzecim tygodniu życia i może utrzymać się do 4, a nawet 5 miesiąca, po czym ustępuje samoistnie. 

Kolka u niemowlaka – jak rozpoznać? 

Kolka u niemowlaka rozpoczyna się w oparciu o regułę 3: 

  • Płacz trwa łącznie co najmniej 3 godziny dziennie
  • Napady korkowe występują minimum 3 razy w tygodniu
  • Objawy utrzymują się przez co najmniej 3 tygodnie 

Nie ma konkretnych badań, które pozwoliłyby potwierdzić rozpoznanie kolki. Wystarczy zaobserwować u dziecka charakterystyczne objawy. Podczas napadu płaczu dziecko może podkurczać nóżki, co więcej może zwiększyć się ilość wydawanych gazów. 

Kolka u niemowlaka – jak sobie z nią poradzić? 

Kolka niemowlęca jest charakterystycznym schorzenie, na które nie ma konkretnego leku. Można jedynie łagodzić objawy kolki oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych napadów. Po pierwsze należy zadbać o odpowiednią technikę karmienia. Podczas ssania piersi maluch nie powinien zbyt płasko chwytać brodawki. Podczas karmienia butelką, należy zadbać o to, aby mleko nie wypływało za szybko ze smoczka. W obu tych sytuacjach dziecko łyka zbyt dużą ilość powietrza. Co więcej należy unikać oddziaływaniu na dziecko silnych bodźców takich jak światło, hałas czy nerwowa atmosfera. Absolutnie, pod żadnym pozorem nie można dopuścić kontaktu malucha z dymem papierosowym. Kiedy pojawi się kolka, można podać dziecku kropelki zawierające simetikon, które ułatwiają wyeliminowanie wzdęć. 

Zobacz też: http://www.kochamydzieci.pl/czy-mleko-modyfikowane-moze-zastapic-karmienie-piersia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here