Kawa i karmienie piersią. Duet (nie)bezpieczny?

0
1683
karmienie piersią
fot. pexels.com

Pytania związane z piciem kawy w czasie karmienia piersią (ale też w samej ciąży) mają zazwyczaj kobiety, które w jakimś stopniu były uzależnione od picia kawy. Zobacz czy kawa ma związek z karmieniem piersią, a jeśli tak, to jaki? Dowiedz się czy kawa i karmienie piersią to duet bezpieczny czy niekoniecznie?

Zobacz też: http://jegoego.pl/karmienie-piersia-a-kawa/

Wróćmy do początku, czyli o kawie w czasie ciąży

Wiele kobiet zanim jeszcze zajdzie w ciążę, a na przykład jest uzależniona od codziennych filiżanek z kawą, obawia się jak to będzie bez kawy. W końcu w ciąży kawy pić nie można. Okazuje się jednak, że w ciąży wcale nie trzeba całkowicie rezygnować z kawy, a ściślej ujmując z kofeiny. Lekarze wskazują bezpieczną ilość kawy do spożycia dla kobiety w ciąży, która wynosi 200 mg kofeiny na dzień. Jest to ogólna norma, traktowana jako bezpieczna. Te 200 mg kofeiny przypada na około 1-3 kawy. Co można przyznać, że wcale nie jest znikomą ilością.

Kawa i laktacja

Tak, jak w czasie ciąży – kawa jest dozwolona w określonych ilościach, tak podobnie jest z laktacją i kofeiną. Wiele kobiet może obawiać się, że spożywanie kawy w czasie karmienia piersią może zmienić smak mleka, jego skład, jakość oraz że dziecko będzie nadpobudliwe w związku z przedostaniem się kofeiny do jego organizmu. Warto zaznaczyć, że prawdą jest, iż kofeina zawarta w kawie przechodzi do pokarmu kobiety. To samo dotyczy herbaty i kakao – należy pamiętać, że nie tylko w kawie jest kofeina. Lekarze wskazują jednak, że jakiekolwiek zmiany wpływu kawy na pokarm mamy są zauważalne jedynie wówczas gd tej kawy jest w nadmiarze. Zmiany te najczęściej dotyczą trudności w zasypianiu malucha oraz związane są z jego nadpobudliwością. Tak więc w diecie kobiety, która karmi piersią na spokojnie (jeśli nie przeczą ku temu ostre zalecenia lekarza) może znaleźć się 1-2 kawy dziennie oraz nawet do 3-4 słabo zaparzonych herbat.

Warto zaznaczyć i pamiętać, że ogólne zalecenia lekarzy (w nawiązaniu do artykułu związane z piciem kawy i karmieniem piersią) są wskazaniami, które skierowane są do ogółu. Mimo, że do niego należymy to każda sytuacja jest inna i każda kobieta może w inny sposób przechodzić laktację. Nie ma przeciwwskazań do spożywania kofeiny (w umiarkowanej ilości) w czasie karmienia piersią, jednak dla każdej kobiety ta umiarkowana ilość oznacza coś innego, a są również kobiety, u których zaleca się zrezygnować z kofeiny w czasie laktacji.

Przeczytaj też: http://www.kochamydzieci.pl/co-warto-wiedziec-o-polozeniu-glowkowym-w-brzuchu-mamy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDziecko recytuje!
Następny artykułWychowywanie dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here