Fotelik samochodowy dla niemowlaka – jaki wybrać?

0
2706
Fotelik samochodowy dla niemowlaka

Gdy w naszym domu pojawia się nowy członek rodziny, świat staje do góry nogami. Każdego dnia poświęcamy cały swój czas, by troszczyć się o jego rozwój i zdrowie. Chcemy, aby dziecko jak najwięcej mogło zobaczyć, dotknąć, poczuć i okazywało swoje emocje. W przypadku jeśli posiadamy samochód będziemy musieli przemieszczać się również z maluszkiem: czy do lekarza, czy w odwiedziny, a może na małą wycieczkę przy ładnej pogodzie. W tym celu musimy zakupić odpowiedni fotelik samochodowy.

Czym kierować się przy kupnie fotelika samochodowego dla niemowlaka?

Przede wszystkim wybrany przez nas produkt musi posiadać certyfikaty, dokładnie Europejskie Certyfikaty Bezpieczeństwa –  ECE R44-03 oraz ECE R44-04. Oznaczają, że produkt jest zgodny z obowiązującymi w Europie wymaganiami technicznymi, które są stawiane fotelikom samochodowym. Jest to gwarancja bezpieczeństwa naszego malucha.

Jednak certyfikaty to nie wszystko. Często bowiem okazuje się, że jakość fotelika daleka jest od norm europejskich i płacimy grube pieniądze za styropianową skorupę obszytą byle jakim materiałem. Dlatego lepiej zdecydujmy się na produkty znanych marek, by mieć pewność, że nie stworzymy zagrożenia dla naszego dziecka.

Dziecięce foteliki samochodowe są podzielone na grupy w oparciu o wagę dziecka. Pamiętaj, że nie tylko wiek, ale przede wszystkim waga Twojego dziecka jest ważna. Warto też zasugerować się wynikami testów zderzeniowych, które są przeprowadzane przez niezależne organizacje. Są o wiele lepsze niż normy europejskich certyfikatów, ponieważ mają ostrzejsze kryteria i większe wymagania stawiane przed fotelikami samochodowymi.

Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Wybór fotelika powinien odbywać się według następujących kryteriów:

  • Dla najmłodszych maluchów przeznaczona jest I grupa wagowa: od 0 do 12 miesiąca życia/ od 0 do 13 kilogramów/ od 40 do 85 centymetrów.
  • Bardzo ważne jest, aby fotelik był dopasowany wagowo, kupowanie większych fotelików „już na przyszłość” jest niebezpieczne i bezsensowne.
  • Kategoria wagowa jest najważniejsza, umieszczona na naklejce koloru pomarańczowego ECE, czyli Europejska Komisja Gospodarcza. Grupa wiekowa powinna być jedynie dodatkową sugestią.

Dużo osób w celu oszczędzenia sporej ilości czasu dokonuje zakupów przez internet. Uniknijmy jednak tego sposobu w przypadku fotelika samochodowego – na zakupy wybieramy się osobiście oraz dzieckiem – tylko w taki sposób odpowiednio dopasujemy go do wagi i wzrostu maluszka.

W internecie natomiast warto zebrać wszystkie istotne informacje na temat tego sprzętu, wybierzmy najatrakcyjniejszą cenę w stosunku do jakości funkcji fotelika. To nasze dziecko będzie z niego korzystało, musi więc być w nim bezpieczne i czuć się komfortowo.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości poprośmy sprzedawcę w sklepie o pomoc, posiadają oni właściwą wiedzę, dzięki czemu pomogą nam w wyborze odpowiedniego fotelika dla dziecka. Istotną czynnością jest sprawdzenie, czy fotelik będzie łatwy w montażu w samochodzie. Pasy bezpieczeństwa muszą być odpowiednio długie. Sklep powinien dać możliwość przetestowania sprzętu i zamontowania fotelika w samochodzie.

Ważny jest nie tylko łatwy montaż ale także łatwa obsługa. Jednak przede wszystkim to dziecku ma być w nim wygodnie: musi posiadać pozycję do spania i łatwą regulację szelek. Pasy powinny być pięciopunktowe, trzypunktowe nie są aż tak bezpieczne i powoli się od nich odchodzi.

Ceny fotelików są naprawdę różne. Możemy zakupić model za 100 złotych, a nawet i za 4500 złotych. Tutaj nie możemy popadać ani w jedną ani w drugą skrajność. Fotelik wart kilkaset złotych niekoniecznie będzie wykonany z dobrej jakości materiałów i zapewni bezpieczeństwo naszemu maluchowi. Z kolei fotelik za 4500 złotych może posiadać takie same właściwości jak sprzęt za 2500 złotych, ale dopłacamy oczywiście za markę.

Zmieniamy fotelik samochodowy na większy

Nie warto sugerować się kategoriami wiekowymi fotelików, każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego liczy się głównie wzrost oraz waga. Fotelik niemowlaka zmieniamy na większy w jak najpóźniejszym czasie, do 12 miesiąca życia dzieci podróżują tyłem do kierunku jazdy i są dzięki temu lepiej chronione – siła uderzenia jest przyjmowana i rozkładana przez fotelik i pasy bezpieczeństwa.

Dziecko wyrasta z fotelika, jeśli główka wystaje powyżej górnej krawędzi fotelika. Wtedy zmieniamy go na fotelik z następnej grupy, upewniając się, że główka w nowym modelu już nie wystaje. Nie przejmujmy się, jeśli nóżki wystają dziecku poza krawędź, to nie jest aż tak istotne.

Fotelik z wyższej grupy wprowadzamy w momencie, gdy barki malucha sięgają ponad 2 centymetry ponad najwyżej umieszczony otwór na szelki barkowe. Zwróćmy też uwagę na wysokość zagłówka – w nowym modelu musi znajdować się na najniższej pozycji.

Co możemy dokupić do fotelika samochodowego dla niemowlaka?

W sklepach dziecięcych możemy znaleźć różne akcesoria, na przykład budkę na fotelik, która chroni dziecko przed wiatrem oraz słońcem, kosztuje około 80 złotych. Pokrowiec frotowy to kolejny pomysł, ochroni on tapicerkę przed plamami, a można go wygodnie zdjąć i wyprać, także kosztuje około 80 złotych. Dla niemowlaka przyda się także pałąk z maskotkami lub karuzelą, która zabawi maluszka – cena około 30 złotych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here