Ciąża tydzień po tygodniu, czyli czym jest kalendarz ciąży i dlaczego powinna po niego sięgać każda ciężarna?

0
1618
Ciąża tydzień po tygodniu, czyli czym jest kalendarz ciąży i dlaczego powinna po niego sięgać każda ciężarna?

We współczesnym świecie zgoła odmiennie podchodzi się do tematu ciąży i ciężarnych. Powszechny dostęp do Internetu i wiedzy oraz wzrost świadomości społeczeństwa sprawia, że coraz głośniej mówi się o sytuacji kobiet w ciąży, nadając jej dodatkowe przywileje, jak chociażby zwiększenie komfortu w miejscu pracy, dedykowane miejsca w komunikacji miejskiej czy możliwość zapłacenie za zakupy bez potrzeby stania w kolejce. Co więcej, dużą rolę zaczyna odgrywać także idea „świadomego rodzicielstwa” – odpowiedniego przygotowania się do przyjścia na świat potomka, czyli nabywania teoretycznych i praktycznych informacji i umiejętności jeszcze przed narodzinami.

Zmiany hormonalne i fizjologiczne w ciąży

Przez 40 tygodni od poczęcia, w ciele kobiety zachodzi szereg zmian o podłożu hormonalnym i fizjologicznym, które są zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Organizm ciężarnej się zmienia, pojawia się szereg nieznanych wcześniej dolegliwości, które niejednokrotnie wywołują niepotrzebną panikę. Przeszukując fora internetowe łatwo popaść w delikatny „obłęd”, dlatego idealnym rozwiązaniem dla kobiety w ciąży, zwłaszcza w pierwszej, jest kalendarz ciążowy, który pozwoli lepiej poznać i zrozumieć zmiany zachodzące w jej ciele w tym szczególnym dla niej czasie.

Czym jest kalendarz ciąży?

Najogólniej rzecz ujmując, kalendarz ciąży to dokładny opis przebiegu ciąży i rozwoju płodu tydzień po tygodniu. Przybiera on wiele postaci. Oprócz tradycyjnej formy drukowanej, dostępnych jest również szereg aplikacji na urządzenia mobilne (telefon, tablet) oraz stron internetowych dedykowanych przyszłym mamom. Jest to niezwykle interesujące rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność. Prawidłowo i skrupulatnie przygotowany kalendarz ciąży zawiera szereg informacji merytorycznych, jak i praktycznych. Co w nim znajdziemy?

  • dokładny i rzetelny opis każdego tygodnia ciąży (od 1 do 40) zawierający takie informacje jak: długość dziecka, jego waga (bardzo często stosuje się porównania do owoców i warzyw, co pozwala na lepsze zobrazowanie wielkość dziecka w danym okresie), podstawowe zmiany zachodzące w jego rozwoju, jak tworzenie się poszczególnych narządów, wzrost włosów, pojawienie się odruchu ssania etc.
  • informacje skierowane do ciężarnych, opisujące najczęściej występujące dolegliwości na danym etapie ciąży oraz praktyczne wskazówki na ich eliminację (np. jak sobie poradzić z opuchniętymi nogami czy zgagą)
  • informacje dotyczące terminu zbliżających się obowiązkowych badań (np. USG, cytologia, krzywa cukrowa czy morfologia), które wykonuje się z reguły w odpowiednich tygodniach ciąży oraz ich dokładny opis – czemu służą, jak będzie wyglądać dane badanie, czy należy się do niego odpowiednio przygotować etc.
  • szereg praktycznych informacji, od spakowania torby do szpitala, poprzez zgromadzenie odpowiednich dokumentów i wyników badań po wskazówki dotyczące spraw urzędowych, jak rejestracja dziecka czy załatwienie urlopu macierzyńskiego
  • kalkulator oszacowania prawdopodobnej daty urodzenia dziecka w oparciu o czas ostatniej miesiączki. Są to oczywiście tylko prognozy, które jednak bardzo często pokrywają się z terminem podawanym przez lekarza prowadzącego. Niemniej, kalkulator ciąży odlicza dni do „wielkiego dnia”
  • kalendarz ciąży zainstalowany na urządzeniu mobilnym pozwala także na
    • kontrolowaniu prawidłowego przyrostu wagowego ciężarnej
    • monitorowanie ruchów dziecka
    • mierzenie czasu trwania skurczy i odstępu czasowego między nimi, dzięki czemu można uniknąć przedwczesnego pojawienia się na izbie przyjęć, które w zdecydowanej większości kończy się odesłaniem ciężarnej do domu.

Czy warto korzystać z kalendarza ciążowego? Zdecydowanie tak. Te dostępne online lub w formie aplikacji są najczęściej bezpłatne, a zawierają szereg istotnych informacji pozwalających przyszłym rodzicom na zrozumienie tego, jak rozwija się ich Maleństwo i odpowiednie przygotowanie się do jego narodzin. 

Dowiedz się więcej: https://kalendarzciazy.com.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCeny hurtowe warzyw i owoców
Następny artykułPrzegląd zabawek Janod

Mama trójki dzieci w wieku 17, 14 i 12 lat. Sporą część swojego życia poświęciła wychowywaniu dzieci, a w wolnych chwilach chłodnie książki popularno-naukowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here