Alergia polekowa – przyczyny, charakterystyczne objawy i sposoby leczenia

0
2199

Alergia polekowa (uczulenie na środki) to jeszcze częściej spotykany rodzaj uczulenia. Wszystko m.in. przez nieograniczony dostęp do środków i częste ich nadużywanie. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków. Ale toż nie jedyne środki, które mogą spowodować nadwrażliwość polekową. Sprawdź, które są przyczyny i objawy alergii polekowej? Na czym polega kwalifikacja i leczenie?Alergia polekowa (uczulenie na środki) to chorobliwa odpowiedź organizmu na działanie preparatów, jakie są stosowane w odpowiednich, zalecanych dawkach. Alergia na środki że być zrobiona nie tylko przez substancję czynną zwartą w środka, ale także przez tzw. substancje pomocnicze, które się na niego składają. Jak podchodzi do wzrostu alergii polekowej? Po pierwszym dostarczeniu środka (zarówno drogą doustną, jak również dojelitowo lub dożylnie) układ immunologiczny „zapamiętuje” alergen i zaczyna tworzyć przeciw niemu przeciwciała. Dopiero przy kolejnym spożyciu środka (drugim, trzecim lub dziesiątym – to chce od wrażliwości organizmu) pojawiają się objawy uczulenia. Nadwrażliwość na środki należy odróżnić od nadwrażliwości na środki, w ciągu której nie bierze udział układ immunologiczny. W klubie z tym przy alergii na środki jej objawy mogą się pojawić już po pierwszym spożyciu środka. W przypadku alergii na środki koniczny jest wcześniejszy kontakt z alergenem, czyli środkiem.

Alergia polekowa (uczulenie na środki) – przyczyny i elementy ryzyka

Ryzyko nastąpienia alergii na środki jest duże u osób, które jednocześnie stosują kilka leków, a także u tych, które długo i/lub często stosują dany lek/grupę leków. Istnieje bowiem zasada, że im dłużej i częściej spożywa się środki, tym większe ryzyko pojawienia się symptomów uczulenia. Jest także pewna część ciężkich chorób przewlekłych, które zwiększają zagrożenie nastąpienia alergii polekowej, np. AIDS i mukowiscydoza. Warto wiedzieć, że alergia na środki, jak wszystkie alergie, częściej żyje w czasie ostrych chorób infekcyjnych. Ponadto że być uwarunkowana genetycznie.

Alergia polekowa – przyczyny, charakterystyczne objawy i sposoby leczenia

Alergia polekowa (uczulenie na środki) – objawy

Alergia na środki może się objawić tzw. osutkami polekowymi. Wówczas pojawiają się czerwone plamy, wypryski lub bąbelki, które swędzą. Zmiany skórne swoim wyglądem mogą przypominać różne choroby zakaźne, np. odrę (dlatego i inna nazwa – osutki odropodobne). Uczulenie na środki może posiadać również forma pokrzywki, której może towarzyszyć obrzęk, najczęściej na twarzy – wokół oczu lub warg. Tego rodzaju objawy alergii polekowej są groźnie, ponieważ obrzęk może się rozwinąć w obszarze gardła i języka, co może spowodować zaburzenia oddychania i doprowadzić do śmierci. Uczulenie na środki może się objawić także temperaturą, uciskiem mięśni i stawów, powiększeniem węzłów chłonnych, dusznością, wymiotami, nudnościami lub biegunką. Odpowiedź alergiczna nie zawsze pojawia się od razu po przyjęciu środka. Może wystąpić nawet po tygodniu od rozpoczęcia leczenia.

Koniecznie określ, który środek cię uczula!

Po pojawieniu się alergii na środki, należy jak najszybciej sprawdzić u alergologa, który dokładnie środek uczula. W innym razie kolejne zażycie środka może spowodować silniejsze objawy, a nawet doprowadzić do tzw. zespołu toksycznej nekrolizy naskórka, który może zrobić się śmiercią. Jest toż rzadka, ale bardzo niebezpieczna odpowiedź polekowa, która może doprowadzić do śmierci pacjenta. W jej procesie naskórek złuszcza się na powierzchni 30 proc. ciała, a pacjent wygląda, jakby miał poparzoną skórę. Uczy się, że umiera ok. 30 proc. chorych.

Alergia polekowa (uczulenie na środki) – diagnoza

Aby się dowiedzieć, który konkretnie środek uczula, można wykonać kilka testów alergicznych: skórne, prowokacji i testy z krwi. Niestety, dwa pierwsze testy niosą za sobą ryzyko nawrotu symptomów w większym nasileniu, a nawet nastąpienia wstrząsu anafilaktycznego. W kontakcie z tym w kierunku ustalenia, który środek jest przyczyną alergii, najbezpieczniej wykonać testy z krwi. Polegają one na wyizolowaniu komórek odpowiedzialnych za reakcję alergiczną i nadaniu ich do hodowli laboratoryjnej. Następnie komórki te stymuluje się konkretnym środkiem. Jeżeli chory jest na niego uczulony, to stosują się one namnażać, co można zmierzyć metodą wykorzystującą zjawisko radioaktywności. Niestety, metoda ta jest kosztowna, czasochłonna i szczególnie trudna do wykonania u chorych, którzy, np. z względu chorób przewlekłych, muszą często stosować środki. Nową, szybszą i lepszą metodę diagnozowania alergii skórnej na środki opracowali badacze pod kierunkiem dr. Grzegorza Porębskiego z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wyniki badań nad ową techniką nie zostały jeszcze opublikowane. Jednak nowoczesna technologia że być wpisana do praktyki klinicznej już niedługo.

Alergia polekowa (uczulenie na środki) – leczenie

Alergia ustępuje zazwyczaj po odstawieniu uczulającego środka. A w przypadku łagodnej odpowiedzi składa się środki przeciwhistaminowych, a w trudniejszych glikokortykosteroidy. W przypadku tzw. wstrząsu polekowego specjalista może rozważyć podanie adrenaliny.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here